PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY BESKYDY a VALAŠSKO - turistický subregion POODŘÍ - turistická oblast TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO - turistická oblast OSTRAVSKO - turistická oblast OPAVSKÉ SLEZSKO - turistická oblast JESENÍKY - turistická oblast HLAVNÍ STRANA Okres Bruntál (region NUTS 4) Okres Karviná (region NUTS 4) Okres Ostrava (region NUTS 4) Okres Frýdek-Místek (region NUTS 4) Okres Nový Jičin (region NUTS 4) Okres Opava (region NUTS 4) Okres Bruntál (region NUTS 4) CZECH REPUBLIC REGION POODŘÍ REGION SLEZSKÁ HARTA ODERSKO BESKYDY-VALAŠSKO DESTINAČNÍ MANAGEMENT MORAVSKOSLEZSKÝ
Čtvrtek 09.07.2020
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Moravskoslezský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Moravskoslezsky kraj
Moravskoslezská nej
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Destinační management MSK
Klastr cestovního ruchu
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Turistika a volný čas
  Informační služby
Kultura a zábava
Hrady a zámky
Památky a architektura
Sport a relaxace
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Zimní sporty
Klub českých turistů
Sdružení a spolky
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
  KLACR.cz, Moravskoslezský klastr cestovního ruchu

Historie turistiky v Příboře

Historie turistiky v Příboře
Skutečné počátky turistiky v Příboře nebyly nikdy přesně evidovány. Z ústního vyprávění víme, že jeden z prvních klubů KČT byl založen ve Štramberku v roce 1895. Příborští zájemci o turistiku byli organizováni ve štramberském KČT a později, okolo roku 1900, kdy byl založen KČT v Kopřivnici začali příboráci chodit na túry i s kopřivnickými turisty, jejichž první předseda byl pan Emil Hanzelka. Bližší informace se z této doby nedochovaly. I když se o to pokoušel i náš příborský kronikář pan Lubomír Loukotka.

S jistotou však můžeme říct, že novodobá historie KČT v Příboře začíná v roce 1971, kdy po zákazu činnosti a zrušení Českého Junáka se někteří činovníci nesmířili s tímto zákazem a své zkušenosti začali využívat v nově založeném odboru turistiky při TJ Tatra Příbor. Začali organizovaně chodit na půldenní a jednodenní výlety po okolí. Organizovali i autobusové zájezdy na jeden až dva dny.

Od 1.9.1987 zahájil svou činnost TOM "Skalák" pod registračním číslem 3912. Do Skaláku docházelo kolem 30 dětí. Činnost ukončil v roce 1992.

V roce 1990 byla tato organizace přejmenována na KČT při TJ Tatra Příbor a od roku 1995 se stala samostatným KČT Příbor. Od roku 1989 začali příborští turisté organizovat i vícedenní zájezdy a od roku 1991 se začaly pravidelně pořádat vícedenní zájezdy. A to jarní na tři až čtyři dny v měsíci květnu a letní na čtyři až šest dnů v měsíci srpnu. Tyto zájezdy byly a jsou plánovány tak, že za minulých deset let jsme navštívili téměř celou republiku. Například v roce 1992-93 to byla Šumava, 1994-95 Vysoké Tatry, dále Lužické hory, Krušné hory, Český les, Krkonoše, Českomoravská Vysočina, Pavlovské vrchy, Jindřichohradecko (takzvaná Česká Kanada), Železné hory, Rychlebské hory, Jeseníky, Českosaské Švýcarsko,Český ráj, Moravský kras, Nízké Tatry, Slovenský ráj, Kremnické vrchy. Bližší okolí jsme poznávali v jednodenních zájezdech, Beskydy, Chřibské vrchy, Hostýnské a Vizovické vrchy, Javorníky a podobně.

V těchto zájezdech hodláme pokračovat i nadále. Vždyť za tři až šest dnů není možné projít celou oblast. A pokud navštívíme vyjmenovaná místa vícekrát, vždy je dost nových, neznámých míst, kde je vidět vždy něco nového.

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.KCT-MSK.cz

AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 139, 15.03.2004 v 16:50 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA