PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY BESKYDY a VALAŠSKO - turistický subregion POODŘÍ - turistická oblast TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO - turistická oblast OSTRAVSKO - turistická oblast OPAVSKÉ SLEZSKO - turistická oblast JESENÍKY - turistická oblast HLAVNÍ STRANA Okres Bruntál (region NUTS 4) Okres Karviná (region NUTS 4) Okres Ostrava (region NUTS 4) Okres Frýdek-Místek (region NUTS 4) Okres Nový Jičin (region NUTS 4) Okres Opava (region NUTS 4) Okres Bruntál (region NUTS 4) CZECH REPUBLIC REGION POODŘÍ REGION SLEZSKÁ HARTA ODERSKO BESKYDY-VALAŠSKO DESTINAČNÍ MANAGEMENT MORAVSKOSLEZSKÝ
Sobota 04.04.2020
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Moravskoslezský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Moravskoslezsky kraj
Moravskoslezská nej
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Destinační management MSK
Klastr cestovního ruchu
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Turistika a volný čas
  Informační služby
Kultura a zábava
Hrady a zámky
Památky a architektura
Sport a relaxace
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Zimní sporty
Klub českých turistů
Sdružení a spolky
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
  KLACR.cz, Moravskoslezský klastr cestovního ruchu

Pelhřimovsko

Pelhřimovsko
Nazývané také "branou vysočiny" nebo "krajem mezi třemi vrchy". Kraj hlubokých lesů, čistých vodních ploch a neporušené přírody, která láká turisty k dlouhým procházkám, v létě k odpočinku u vody a v zimě k jízdě na běžkách neporušenými sněhovými pláněmi. Oblast, jakých není v naší republice mnoho. Čistá příroda a kvalitní životní prostředí jsou základními znaky celého regionu. Pro ty, které lákají i jiné druhy sportovního vyžití a aktivního odpočinku, nabízí Pelhřimovsko celou řadu turistických tras, jízdu na koních, rybaření, tenis nebo minigolf.

Stejně zajímavé jsou i místní kulturní památky. Z celého reginonu můžeme vybrat několik zajímavých lokalit - samotné město Pelhřimov je přirozeným a správním centrem. O jeho historii, sahající do let 1224 - 1226, vypovídá historické náměstí s městskými branami a dominantami jako jsou děkanský kostel sv. Bartoloměje, kostel sv. Víta, několik renesančních a barokních domů a zámek pánů z Říčan. V jeho interierech je umístěno okresní muzeum s expozicí spisovatele F.B. Vaňka, sochaře a medailéra J. Šejnosty a historika J. Dobiáše. V bezprostřední blízkosti Pelhřimova se nachází přírodní rezervace Křemešník, známý jako poutní místo s kostelem Nejsvětější Trojice, ale zároveň i lyžařské a výletní středisko s rozhlednou.

Neméně zajímavý je i gotický hrad Kámen s gotickým palácem ze 13. století. Lákavou je i expozice jednostopých vozidel v areálu hradu a v přilehlém anglickém parku rozsáhlé alpinium. Nedaleko Pelhřimova u dálnice Praha - Brno leží město Humpolec. Osada zbudovaná již ve 12. století. O historii města hovoří i nedaleká zřícenina hradu Orlík a blízký židovský hřbitov ze 17. století. Za pozornost stojí i návštěva děkanského kostela sv. Mikuláše a muzea, jehož expozice jsou zajímavé sbírkami antropologa Dr. A. Hrdličky. V nedalekých Kalištích stojí rodný dům skladatele Gustava Mahlera. O dobrou pohodu a příjemné prožití volných dnů v Humpolci se jistě postará i ochutnávka nepasterizovaného piva z pivovaru Bernard.

Žirovnice je známá výrobou zdánlivě tak málo významné věci jako jsou knoflíky, o jejichž významu se přesvědčíme, až když chybí. V žirovnickém zámku - původně gotickém hradě - je dnes umístěna expozice této výroby. V jeho interiéru jsou k vidění i překrásné a zachovalé fresky z 15. století.

Historie a moderní současnost našla svoje místo v Pacově, městečku z konce 13. století s kostelem sv. Archanděla Michaela, chrámem sv. Václava, městským muzeem básníka A. Sovy a malíře J. Autengrubera a barokním zámkem. Milovníci rychlých kol jistě vědí, že v Pacově byla již v roce 1904 založena Mezinárodní motocyklová federace FIM.

Kamenice nad Lipou - město, které má lípu jak ve svém názvu, tak i ve skutečnosti. V zámeckém parku stojí tento český národní strom, jehož stáří se odhaduje na 700 - 900 let. V renesančním zámku je dnes dětská ozdravovna. Kamenice je však proslulá ještě sklářskou výrobou - sklárny Rückl jsou svojí výrobou proslulé po celém světě.

Překrásný děkanský kostel sv. Jana Křtitele s ojedinělým gotickým a barokním inventářem je v Počátkách. Z let 1717 - 1720 pochází i sousoší sv. Jana Nepomuckého, které je součástí empírové kašny na náměstí. Počátky jsou známé jako rodiště básníka Otokara Březiny.

Další dětská ozdravovna se nachází v jednom z nejčistších míst - v Černovicích, kde se nabízí dlouhé procházky v rozsáhlém lesoparku. Za zmínku stojí i židovský hřbitov, kostel Povýšení sv. Kříže nebo renesanční zámek.

Na řece Želivce leží obec Želiv. Rozlehlý premonstrátský klášter, opatský kostel Narození Panny Marie pocházející ze 12. století, který byl v letech 1713-1720 upraven G. Santinim ve stylu gotizujícího baroka, stojí za pozornost stejně jako celá řada dalších míst v pelhřimovském okrese.

Samostatnou kapitolou je určitě Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově, kde jsou shromažďovány exponáty a záznamy rekordů nejen z České republiky, ale z celého světa a Muzeum kuriozit se sbírkou izolátorů a bleskojistek ve Dvořišti u Obrataně.

LOKALIZACE


Typ záznamu: Území
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 24.10.2004 v 18:53 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA