PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY BESKYDY a VALAŠSKO - turistický subregion POODŘÍ - turistická oblast TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO - turistická oblast OSTRAVSKO - turistická oblast OPAVSKÉ SLEZSKO - turistická oblast JESENÍKY - turistická oblast HLAVNÍ STRANA Okres Bruntál (region NUTS 4) Okres Karviná (region NUTS 4) Okres Ostrava (region NUTS 4) Okres Frýdek-Místek (region NUTS 4) Okres Nový Jičin (region NUTS 4) Okres Opava (region NUTS 4) Okres Bruntál (region NUTS 4) CZECH REPUBLIC REGION POODŘÍ REGION SLEZSKÁ HARTA ODERSKO BESKYDY-VALAŠSKO DESTINAČNÍ MANAGEMENT MORAVSKOSLEZSKÝ
Pátek 19.07.2019
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Moravskoslezský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Moravskoslezsky kraj
Moravskoslezská nej
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Destinační management MSK
Klastr cestovního ruchu
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Turistika a volný čas
  Informační služby
Kultura a zábava
Hrady a zámky
Památky a architektura
Sport a relaxace
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Zimní sporty
Klub českých turistů
Sdružení a spolky
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
  KLACR.cz, Moravskoslezský klastr cestovního ruchu

Ostrava

OSTRAVA

Město Ostrava bylo založeno v 1. polovině 13. století při českopolské hranici, na dávné trase obchodní cesty od Baltského ke Středozemnímu moři. První písemná zmínka o městě na soutoku řek Ostravice a Lučiny pochází z roku 1267.

Vstupní prostor Moravské brány byl osídlen již před třiceti tisíci lety lovci mamutů, kteří na vrchu Landek jako první na světě používali k udržování svých ohnišť kamenné uhlí z dodnes na povrch vystupujících slojí. Odtud též pochází světově unikátní torzo sošky ženy, tzv. "petřkovická Venuše", zhotovené pravěkým umělcem z krevele. Součástí přírodní a historicko-geologické rezervace vrchu Landek s atraktivní sítí naučných stezek je i areál Hornického muzea v objektech bývalého Dolu Anselm, dokumentující historii dobývání uhlí, jež spolu s hutnictvím osudově ovlivnilo nedávnou historii i tvář města. Součástí prohlídky je i atraktivní návštěva důlní štoly z počátku 19. století. Ostravský vrch Landek - unikátní součást světového přírodního a kulturního dědictví, byl doporučen k ochraně UNESCO.

Tradičním centrem města je hlavní, dnes Masarykovo terasy, přístupné veřejnosti, lze za pěkného počasí shlédnout celé město náměstí, jemuž vévodí renesanční věž Staré radnice ze 16. století (nyní sídlo Ostravského muzea) a mariánský morový sloup z roku 1702. Procházka rozsáhlou pěší zónou v památkově chráněném historickém jádru města nabízí poznání významných památkových objektů se zajímavými ukázkami secese, kubismu, funkcionalismu i historizujících slohů.

Novodobou dominantou města je 86 m vysoká věž Nové radnice z roku 1930 (sídlo Magistrátu města Ostravy), z jejíž vyhlídkové i podhůří Beskyd a Jeseníků.

K atraktivitám města patří i dřevěný kostel sv. Kateřiny v Hrabové z roku 1543, který je součástí jedinečného souboru slezských dřevěných kostelů. Největší bludný balvan v České republice lze shlédnout u hlavní brány Nové huti v Kunčicích.

Poznání tichého světa lužních lesů nabízejí turistické stezky Chráněné krajinné oblasti Poodří, v jejímž sousedství ve Staré Bělé je vyhledávané centrum jezdectví. Vděčným místem rekreace, odpočinku a zároveň poznání je rozsáhlý areál zoologické zahrady v Michálkovicích. U severní hranice města v bezprostřední blízkosti polských hranic v Šilheřovicích, leží areál šilheřovického zámku, někdejšího letního sídla rodiny Rothschildů, s překrásným anglickým parkem a skvěle udržovaným golfovým hřištěm s 18 jamkami. Na jih od města v nedalekých Klimkovicích-Hýlově vyrostly po roce 1990 moderní architektonicky velmi zajímavé a dnes již také vyhledávané jodové lázně pro léčbu pohybového ústrojí.


Zdroj:
TRAVELprofi
Měsíčník pro turistický ruch

LOKALIZACE


Typ záznamu: Území
AKTUALIZACE: uživatel č. 508 org. 2, 23.03.2005 v 08:58 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA