PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY BESKYDY a VALAŠSKO - turistický subregion POODŘÍ - turistická oblast TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO - turistická oblast OSTRAVSKO - turistická oblast OPAVSKÉ SLEZSKO - turistická oblast JESENÍKY - turistická oblast HLAVNÍ STRANA Okres Bruntál (region NUTS 4) Okres Karviná (region NUTS 4) Okres Ostrava (region NUTS 4) Okres Frýdek-Místek (region NUTS 4) Okres Nový Jičin (region NUTS 4) Okres Opava (region NUTS 4) Okres Bruntál (region NUTS 4) CZECH REPUBLIC REGION POODŘÍ REGION SLEZSKÁ HARTA ODERSKO BESKYDY-VALAŠSKO DESTINAČNÍ MANAGEMENT MORAVSKOSLEZSKÝ
Pondělí 20.05.2019
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Moravskoslezský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Moravskoslezsky kraj
Moravskoslezská nej
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Destinační management MSK
Klastr cestovního ruchu
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Turistika a volný čas
  Informační služby
Kultura a zábava
Hrady a zámky
Památky a architektura
Sport a relaxace
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Zimní sporty
Klub českých turistů
Sdružení a spolky
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
  KLACR.cz, Moravskoslezský klastr cestovního ruchu

Rýmařov

Město Rýmařov

Město Rýmařov leží v západní části Moravskoslezského kraje České republiky v nadmořské výšce 570 - 615 m n.m. Severním a severozápadním směrem se krajina postupně zvedá až nad hranici lesa k turisticky nejpřitažlivějším vrcholům Hrubého Jeseníku - Břidličné (1358 m n.m.), Jelenímu hřbetu, Velkému Máji a Vysoké holi (1 464 m n. m.), Petrovým kamenům a samotnému nejvyššímu vrcholu Hrubého Jeseníku Praděd (1 491 m n.m.) se 146,5 m vysokou vysílací věží. Jedná se o území s velmi pozoruhodnými přírodními krásami, rašeliništi, hlubokými lesy, morfologickými tvary vděčícími za svůj vznik poslední době ledové před 10 - 12 tisíci lety, včetně ledovcového Velkého kotle - "botanické zahrady Evropy” - s řadou vzácných endemických rostlin.... Celé toto rozsáhlé území je součástí Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.


Krajina na východ od Rýmařova patří převážně mírně zvlněným plošinám Nízkého Jeseníku v nadmořských výškách 500 - 700 m n.m. Jižní a jihozápadní okolí Rýmařova je charakteristické členitým povrchem s hluboce zařezanými údolími potoků. Známé jsou několikastupňové vodopády na Huntavě u Rešova a horolezecké cvičné skály na Rabštejně. Velká část tohoto území včetně hradu Sovince patří do Přírodního parku Sovinecko. Okolí Rýmařova poskytuje širokou paletu rozmanitých přírodních krás a možností vyžití a odpočinku jak v létě tak v zimě a samozřejmě také na podzim, proslulém mimořádnou malebností.


Součástí města Rýmařova je osada Harrachov a dřívější obce Janovice, Edrovice, Janušov, Jamartice, Ondřejov a Stránské; žije zde celkem cca 9 300 obyvatel. V novém uspořádání veřejné správy od 1. ledna 2003 se Městský úřad v Rýmařově stane pověřeným úřadem pro výkon státní správy v obcích Stará Ves, Dolní Moravice, Malá Morávka, Malá Štáhle, Velká Štáhle, Břidličná, Ryžoviště, Jiříkov, Huzová, Horní Město a Tvrdkov s počtem stálých obyvatel kolem 20 tisíc. Toto území, včetně rekreačních oblastí Karlova, Malé Morávky a vrcholové části v okolí Pradědu a dále zčásti Vrbensko a Moravskoberounsko, představují tradiční spádovou oblast nemocnice v Rýmařově. Počet potenciálních klientů nemocnice významným způsobem zvyšují návštěvníci hor. Obzvláště v zimních měsících dochází k velkému nárůstu ošetřených pacientů, kteří svým trvalým bydlištěm nespadají do naší spádové oblasti, včetně návštěvníků ze zahraničí.
Neopominutelný je přínos Rychlé záchranné služby a spolupráce s Horskou službou.Lomnice u Rýmařova - první zmínky z roku 1317. Stojí zde farní kostel sv. Jiří.

LOKALIZACE

NADMOŘSKÁ VÝŠKA: 592.00 m
DALŠÍ INFORMACE: http://www.nemrym.cz

Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 11.07.2004 v 12:21 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA