PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ BESKYDY a VALAŠSKO - turistický subregion POODŘÍ - turistická oblast TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO - turistická oblast OSTRAVSKO - turistická oblast OPAVSKÉ SLEZSKO - turistická oblast JESENÍKY - turistická oblast HLAVNÍ STRANA Okres Bruntál (region NUTS 4) Okres Karviná (region NUTS 4) Okres Ostrava (region NUTS 4) Okres Frýdek-Místek (region NUTS 4) Okres Nový Jičin (region NUTS 4) Okres Opava (region NUTS 4) Okres Bruntál (region NUTS 4) CZECH REPUBLIC REGION POODŘÍ REGION SLEZSKÁ HARTA ODERSKO BESKYDY-VALAŠSKO DESTINAČNÍ MANAGEMENT MORAVSKOSLEZSKÝ
Úterý 16.04.2024
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Moravskoslezský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Moravskoslezsky kraj
Moravskoslezská nej
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Destinační management MSK
Klastr cestovního ruchu
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Turistika a volný čas
  Informační služby
Kultura a zábava
Hrady a zámky
Památky a architektura
Sport a relaxace
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Zimní sporty
Klub českých turistů
Sdružení a spolky
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
  KLACR.cz, Moravskoslezský klastr cestovního ruchu

Naučná stezka Stříbrný chodník v Odrách - zastavení č.8 [ Informační tabule ]

Naučná stezka "Stříbrný chodník" v Odrách

Naučnou stezku zřídila v roce 2000 70/13 Základní organizace Českého svazu ochránců přírody v Odrách za pomoci členů Klubu historie dopravy z Ostravy a AVZO Odry.


Zastavení č. 8 - Řeka Odra

Řeka Odra je evropským veletokem a svou vodností zaujímá 27.místo v Evropě. Plocha povodí řeky Odry činí 118 600 km2, z toho v ČR 10 288 km2. Délka toku je 861 km, ale na území ČR jen 131 km. Odra pramení v Nízkém Jeseníku v nadmořské výšce 632 m pod Fidlovým kopcem (680 m.n.m.). Nejnižším bodem řeky Odry na našem území je její soutok s řekou Olší (195 m.n.m.).

Upravený pramen řeky Odry se nachází na území Vojenského újezdu Libavá a je přístupný po červené turistické značce z vesnice Kozlov. Tok řeky je od pramene po obec Heřmánky přirozený bez významnějších úprav koryta, od Heřmánek níže je tok v místě zástavby, komunikací a železnice stabilizován opevňováním břehů.

V minulosti byla řeka překonávána především brody, které jsou v současnosti k nalezení jen na horním toku. Při vyšší vodě však tato cesta nebyla použitelná a začali vznikat první mosty a lávky (dříve dřevěné, později ocelové nebo železobetonové).

Voda z Odry byla dříve využívána pro pohon vodních mlýnů, pil,valch a stoup. Proto byla na řece Odře zřízena řada jezů a náhonů. Většina těchto vodních děl se však do dnešního dne nedochovala.

Řeka Odra má velký význam především z přírodního a krajinotvorného hlediska. Je páteří CHKO Poodří, spolu s břehovými porosty a údolní nivou je významným krajinným prvkem podle zákona na ochranu přírody a krajiny, většina jejího toku je součástí územního systému ekologické stability jako regionální či nadregionální biokoridor, který umožňuje migraci rostlinám a volně žijícím živočichům.

Od pramene po tzv. čtvrtý splav pod Loučkami je řeka zařazena mezi pstruhové vody, od tohoto jezu níže je vodou bílou, mimopstruhovou. V povodí řeky Odry bylo v padesátých letech uváděno 30 druhů ryb včetně mihulovců. Do současnosti vyhynul jelec jesen, koljuška mořská a mihule říční. Introdukcí přibyly tolstolebec pestrý, amur bílý, hlavatka podunajská, ouklej obecná a bolen dravý. Nověji byl v povodí řeky Odry prokázán výskyt původní vranky pruhoploutvé, mřenky mramorované, mníka jednovousého a zavlečené střevličky východní. Posledním zástupcem mihulovců je chráněná (kriticky ohrožená) mihule potoční, která se velmi vzácně vyskytuje ve vodním náhonu v Jakubčovicích nad Odrou.

V Odře se doposud vyskytuje chráněný rak říční a to i ve světle skutečnosti, že od pramene po město Odry jde o silně znečištěnou vodu (IV. třída) a níže až po hranici s Polskem o velmi silně znečištěnou vodu (V. třída). Nejvýrazněji se na tom podílí ukazatel fekálních koliformních baktérií.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.odra.ecn.cz

Typ záznamu: Informační tabule
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 26.07.2003 v 13:35 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA