PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY BESKYDY a VALAŠSKO - turistický subregion POODŘÍ - turistická oblast TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO - turistická oblast OSTRAVSKO - turistická oblast OPAVSKÉ SLEZSKO - turistická oblast JESENÍKY - turistická oblast HLAVNÍ STRANA Okres Bruntál (region NUTS 4) Okres Karviná (region NUTS 4) Okres Ostrava (region NUTS 4) Okres Frýdek-Místek (region NUTS 4) Okres Nový Jičin (region NUTS 4) Okres Opava (region NUTS 4) Okres Bruntál (region NUTS 4) CZECH REPUBLIC REGION POODŘÍ REGION SLEZSKÁ HARTA ODERSKO BESKYDY-VALAŠSKO DESTINAČNÍ MANAGEMENT MORAVSKOSLEZSKÝ
Pátek 24.05.2019
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Moravskoslezský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Moravskoslezsky kraj
Moravskoslezská nej
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Destinační management MSK
Klastr cestovního ruchu
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Turistika a volný čas
  Informační služby
Kultura a zábava
Hrady a zámky
Památky a architektura
Sport a relaxace
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Zimní sporty
Klub českých turistů
Sdružení a spolky
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
  KLACR.cz, Moravskoslezský klastr cestovního ruchu

Osoblahu proslavil Hotzenplotz.

Německé jméno Osoblahy zní Hotzenplotz. Děti na celém světě milují knižní i fimové pohádky o loupežníku Hotzenplotzovi, kterého podle Osoblahy pokřtil spisovatel Otfried Preussler. U nás je Hotzenplotz neznámý, ale někteří nadšenci už přemýšlí, jak nalákat turisty na Osoblažsko tím, že ho prohlásí krajem raubíře Hotzenplotze.

Preussler se narodil roku 1923 v německé rodině v Liberci. V dětství po večerech u petrolejové lampy naslouchá vyprávění své babičky Dory o čarodějnicích, loupežnících, vodnících a strašidlech. Po maturitě v roce 1942 byl povolán na východní frontu, kde jako jednadvacetiletý poručík padl do sovětského zajetí. Na svobodu se dostává až v roce 1949. Se svou rodinou odsunutou z Čech se setkal až v Bavorsku. Dnes žije v Rosenheimu.

Otfried Preussler se stal učitelem a postupně se zařadil mezi přední autory pohádek, za které dostal řadu ocenění. Pro německojazyčné čtenáře například objevil koutlo Ladových příběhů o KocouruMikešovi, které převyprávěl v knížce Kater Mikesch. Když do své pohádky vymýšlel jméno pro postavu potrhlého vzteklého loupežníka, vzpomněl si na libozvučný německý název Osoblahy Hotzenplotz. Knížka Rauber Hotzenplotz poprvé vyšla v roce 1962 a následovaly další příběhy loupežníka i jejich filmové zpracování. Raubíř Hotzenplotz byl přeložen do 34 jazyků, ve světě se prodalo přes šest miliónu výtisků. Dokonce i v Japonsku se Hotzenplotz řadí mezi nejčtenější dětské knihy, ale u nás zůstal téměř neznámý.

"O loupežníku Hotzenplotzovi jsem slyšel a dokonce mám jeden výtisk, ale zatím jsem nevěděl jak se naše Osoblaha dostala do německém pohádky" říká starosta Osoblahy Jiří Franc.

"Naše děti Hotzenplotze milují a pořád si ho pouští na videu. Po dobá se to tradičním českým pohádkám o Kašpárkovi. Dokonce tam Kašpárek neboli Kasperl vystupuje a pomáhá překazit Hotzenplotzovy plány," dodala Zuzana Kiefer, která se narodila v Krnově a provdala se do Německa. V jedné pohádce například Hotzenplotz ukradne Kašpárkově babičce kafemlejnek, a protože policie je neschopná, zahájí Kašpárek s kamarádem Sepplem pátrání. Mazený Hotzenplotz nastraží past a oba zajme. Kašpárka prodá zlému čaroději Petrosilu Zwackelmannovi, který neumí odčarovat šlupku z brambor. Kašpárek musí loupat a vařit brambory, zatímco Seppel slouží loupežníkovi. Oba kamarádi nakonec osvobodí vílu, přemohou čaroděje i loupežníka a získají kouzelný prsten, kterým přičarují babičce mlýnek na kafe.

Krnovský Týdeník Region ze dne 28.prosince 2004.

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Osoblažsko

 
Zveřejněno 04.09.2005 v 19:04 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA