PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY BESKYDY a VALAŠSKO - turistický subregion POODŘÍ - turistická oblast TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO - turistická oblast OSTRAVSKO - turistická oblast OPAVSKÉ SLEZSKO - turistická oblast JESENÍKY - turistická oblast HLAVNÍ STRANA Okres Bruntál (region NUTS 4) Okres Karviná (region NUTS 4) Okres Ostrava (region NUTS 4) Okres Frýdek-Místek (region NUTS 4) Okres Nový Jičin (region NUTS 4) Okres Opava (region NUTS 4) Okres Bruntál (region NUTS 4) CZECH REPUBLIC REGION POODŘÍ REGION SLEZSKÁ HARTA ODERSKO BESKYDY-VALAŠSKO DESTINAČNÍ MANAGEMENT MORAVSKOSLEZSKÝ
Středa 12.12.2018
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Moravskoslezský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Moravskoslezsky kraj
Moravskoslezská nej
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Destinační management MSK
Klastr cestovního ruchu
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Turistika a volný čas
  Informační služby
Kultura a zábava
Hrady a zámky
Památky a architektura
Sport a relaxace
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Zimní sporty
Klub českých turistů
Sdružení a spolky
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
  KLACR.cz, Moravskoslezský klastr cestovního ruchu

Zeměpisné údaje o Moravské enklávě.

Lze rozdělit do částí :
Poloha, Hranice, Velikost a obyvatelstvo, Národnost, Náboženství, Vodstvo, Horstvo, Klima,

Poloha - prostorově mezi 17. a 18. stupněm vých. délky a 50. a 51. stupněm severní šířky.

Hranice - dříve obklopeno slezskými okresy na severu Prudnikem a na jihu Krnovem nebo také Městem Albrechtice, na východě a na jihu Glubczycemi a na západě Jeseníkem. Hranice byly asi 85 km dlouhé a v průběhu staletí se několikrát měnily.

Velikost a obyvatelstvo : 220 km, 25 000 obyvatel, 2 města: Osoblaha a Janov, 1 městys: Slezské Rudoltice, 28 obcí a 2 pustiny.

Národnost : německá

Náboženství - téměř všichni římskokatolického vyznání, 31 evangelíků, 129 židovského náboženství.

Vodstvo : Z Petrova potoka (s mnoha prameny a bočními potůčky) se stává společně s Mušlím potokem řeka Osoblaha, ke které zleva a zprava ústí potoky a nakonec Prudnik. Řeka se jmenovala nad hranicí Hotzenplotz a nyní se na polském území jmenuje Osobloga. Ústí do Odry, která se vlévá do Baltského moře.

Horstvo : Pokud jde o horstva, krajina vykazuje jen nevýznamné struktury, které se snižují od západu -od Biskupské kupy 900 m vysoké - směrem na východ a v prostoru Sl. Rudoltic a Osoblahy dosahují 235 m nadmořské výšky. Krajina enklávy bylo formována čtyřmi dobami ledovými. To připomínají zvláštnosti - mohutné bludné balvany ze Skandinávie na polovysokém jižním svahu Liptaňského kopce a malé náplavové plochy v jiho-východní části enklávy a kolem Osoblahy, kde se všude nachází vynikající kvalita půdy.

Klima: Množství srážek v ročním průměru podle polohy 600 - 900 mm. Roční teploty, rovněž podle polohy - v zimě 2 st. pod nulou a v létě 13 st. n. nulou.

Enkláva byla až do roku 1849 lénem Koruny české biskupství Olomouckému, které ji administrativně spravovalo. Od roku 1850 byla správa tohoto území postoupena rakousko-slezské krajské vládě v Opavě. Ve stejné době byla enkláva, která měla soudní dvůr v Osoblaze pro 14 500 obyvatel a v Jindřichově pro 11 000 obyvatel, začleněna do nového politického okresu Krnov s Městem Albrechticemi. Okresní úřady v Krnově prováděly všechna administrativní nařízení Moravské zemské vlády v Brně, vedly pro enklávu vlastní daňové knihy a poukazovaly daně do Brna. Volení poslanci patřili do Moravského parlamentu v Brně. Moravská enkláva biskupství olomouckého přestala s konečnou platností existovat jako "Těleso veřejného práva" teprve až připojením k říši v roce 1938. V roce 1946 bylo německy mluvící obyvatelstvo přinuceno toto území opustit a nově příchozí osídlenci byli různého původu: Češi, Slováci, Maďaři, Řekové, Makedonci.....

A tak lidé odcházejí a přicházejí, jednou dobrovolně, jindy nedobrovolně. Důležité je, jakou stopu za sebou zanechávají.

Podle přednášky historika Rudolfa Vorsta "Moravská enkláva na Osoblažsku" v rámci semináře: Krnov v dějinách Slezska, v září 2001 na Gymnáziu v Krnově zpracovala Mgr. Ludmila Čajanová.

DALŠÍ INFORMACE: Osoblažsko

 
Zveřejněno 06.08.2009 v 20:38 hodin
Copyright 1998-2018 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA