PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY BESKYDY a VALAŠSKO - turistický subregion POODŘÍ - turistická oblast TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO - turistická oblast OSTRAVSKO - turistická oblast OPAVSKÉ SLEZSKO - turistická oblast JESENÍKY - turistická oblast HLAVNÍ STRANA Okres Bruntál (region NUTS 4) Okres Karviná (region NUTS 4) Okres Ostrava (region NUTS 4) Okres Frýdek-Místek (region NUTS 4) Okres Nový Jičin (region NUTS 4) Okres Opava (region NUTS 4) Okres Bruntál (region NUTS 4) CZECH REPUBLIC REGION POODŘÍ REGION SLEZSKÁ HARTA ODERSKO BESKYDY-VALAŠSKO DESTINAČNÍ MANAGEMENT MORAVSKOSLEZSKÝ
Pondělí 06.07.2020
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Moravskoslezský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Moravskoslezsky kraj
Moravskoslezská nej
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Destinační management MSK
Klastr cestovního ruchu
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Turistika a volný čas
  Informační služby
Kultura a zábava
Hrady a zámky
Památky a architektura
Sport a relaxace
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Zimní sporty
Klub českých turistů
Sdružení a spolky
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
  KLACR.cz, Moravskoslezský klastr cestovního ruchu

Železniční fanoušci mají plno nápadů a velké plány

Historické jízdy na Osoblažce se těší stále větší popularitě, protože organizátoři každou sezónu překvapí něčím novým. Na realizaci některých nápadů už se pracuje, jiné jsou zatím jen ve stadiu úvah.

Všechno záleží hlavně na penězích. V současnosti je o vláček na Osoblažce takový zájem, že jízdné pokryje provozní náklady. Historická
souprava si sice vydělá na uhlí a na mzdu zaměstnanců, ale už nezbude na opravy a na nové atrakce. Firma 0lpas, která pro Slezské zemské dráhy připravuje kolejová vozidla, shromáždila ve svém krnovském depu řadu havarijních vagónů ze zrušených úzkokolejek v Polsku a Rakousku. Doufá, že brzy najde způsob, jak je využít na Osoblažce.

" Většina polských a rakouských vagónů je ve špatném technickém stavu, některé už byly určeny k sešrotování. Pokud se nám aspoň pár z nich podaří opravit, umožní nám to například prodloužit sezónu historických jízd, které zatím děláme jen o prázdninách, protože máme k dispozici jen vagóny, které nelze vytápět. Kdybychom opravili pár vagónů s topením, mohli bychom například přijít se speciální nabídkou mikulášských, valentinských čí vánočních jízd," představil některé plány Jaromír Foltýn.

"Další nápady se zrodily díky spolupráci s železničním muzeem v Luzné u Rakovníka. "Toto muzeum by bylo ochotné nám půjčit výhodně dvě parní lokomotivy s normálním rozchodem. Zvažujeme, že bychom nabízeli železničním fanouškům celý balík služeb, například výlet parními vlaky už z Opavy či z Olomouce spojený s prohlídkou linhartovského zámku a různých zajímavostí kolem Osoblažky," sype Foltýn další nápady z rukávu.

"Zajímavým nápadem jak zatraktivnit Osoblažku je indiánská vesnice, kterou letos mohli turisté obdivovat v Bohušově pod Fulštejnem u rybníka. "Problém je v tom, že kvůli této atrakci nikdo v Bohušově nevystoupí, a všichni se chtějí svézt až do Osoblahy. Příští sezónu proto indiánská teepee přesuneme na konečnou do Osoblahy. Ukazuje se, že naše historické jízdy pomáhají také mnoha místním podnikatelům. Například osoblažská restaurace o víkendech nestačí vařit obědy a osoblažské koupaliště mělo žně. Chystáme proto velké setkání lidí, kteří něco podnikají kolem Osoblažky, abychom se společně zamysleli nad tím. co můžeme turistům v příští sezóně nabídnout, " uzavírá Foltýn.

Krnovské noviny REGION
ze dne 13.října 2009

Zveřejněno 13.10.2009 v 21:15 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA