PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY BESKYDY a VALAŠSKO - turistický subregion POODŘÍ - turistická oblast TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO - turistická oblast OSTRAVSKO - turistická oblast OPAVSKÉ SLEZSKO - turistická oblast JESENÍKY - turistická oblast HLAVNÍ STRANA Okres Bruntál (region NUTS 4) Okres Karviná (region NUTS 4) Okres Ostrava (region NUTS 4) Okres Frýdek-Místek (region NUTS 4) Okres Nový Jičin (region NUTS 4) Okres Opava (region NUTS 4) Okres Bruntál (region NUTS 4) CZECH REPUBLIC REGION POODŘÍ REGION SLEZSKÁ HARTA ODERSKO BESKYDY-VALAŠSKO DESTINAČNÍ MANAGEMENT MORAVSKOSLEZSKÝ
Pondělí 21.10.2019
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Moravskoslezský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Moravskoslezsky kraj
Moravskoslezská nej
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Destinační management MSK
Klastr cestovního ruchu
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Turistika a volný čas
  Informační služby
Kultura a zábava
Hrady a zámky
Památky a architektura
Sport a relaxace
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Zimní sporty
Klub českých turistů
Sdružení a spolky
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
  KLACR.cz, Moravskoslezský klastr cestovního ruchu

V kapli byla mše poprvé od války

Polák Ryszard Brzezinskl se už nemohl dívat na chátrající tři století starou kapli v Pelhřimovech, která kvůli poválečnému odsunu obyvatel zůstala opuštěná a zapomenutá. Přestože kaple leží na českém břehu hraničního potoka, a tedy v sousedním státě, věnoval své peníze i volný čas její záchraně. Svým nadšením strhl spolupracovníky na české i polské straně. Kaple už má statické zajištění, novou střechu i novou madonu. V sobotu byla slavnostně vysvěcena.

Zatímco v českých Pelhřimovech se dosídlení nezdařilo a celá opuště- i ná obec s desítkami domů byla zbourána, na polském břehu v Pielgrzymo-wě lidé žili dál. Pelhřimovy a Pielgrzymow ale po celá desetiletí oddělovala j uzavřená hranice, takže mezi nimi nebyly žádné kontakty. Až díky Schen-genu se zapomenuté pohraniční regiony propojily a začaly lákat množství | výletníků a cyklistů.

Chátrající kaple není zakreslena v katastrální mapě, a úředně vlastně neexistuje. Ryszard Brzezinski se rozhodl kapličku zarostlou v džungli opravit a zachránit pro budoucí generace. Našel spolupracovníky na české i polské straně hranice. Madonu pro tuto kapli například zadarmo navrhla a vymodelovala krnovská výtvarnice Renata Charousková. Ta si v sobotu 7. srpna | nenechala ujít historický okamžik, když v kapli poprvé od války byla slou- ’ žena mše. „Měla jsem jako autorka modelu trochu obavy, jak bude vypadat finální podoba madony. Zejména kolorování je krok, který může hodně po-kazit. Výsledek nevypadá špatně, ale stejně ještě navrhnu pár detailů, jak by se měla madona podle mých představ dotvořit, “ uvedla Renata Charousková při pohledu na pelhřimovskou madonu.

„Jména těch, kteří tuto kapličku postavili, dávno upadla v zapomnění. A i kdybychom je znali, je jisté, že už nejsou mezi námi. Zůstaly po nich ale tyto j kamenné zdi kapličky a jejich prostřednictvím k nám po staletích promlou- 1 vá poselství dávných stavitelů: toto je místo, kde má být vzdávána úcta Panně Marii a chvála Bohu, “ popsal ve svém kázání symboliku obnovené kaple ! kněz ze Slezských Rudoltic Marian Nowak, podle kterého jsme se stali svědky zmrtvýchvstání tohoto poselství ukrytého v kapličce.

„Po válce zde úž nikdo Boha nechválil, ale nyní už jen pouhý pohled na kapli bude opět obracet myšlenky kolemjdoucích k Bohu. Kaple zahrnutá péčí místních, Čechů i Poláků, bude symbolem jejich víry. Ještě nedávno se při pohledu na ruinu kapličky zdála být naše víra mrtvá, ale dnešní den je důkazem, že žije, “ uzavřel Marian Nowak a pak kapli požehnal. Kněz Marian Nowak ze Slezských Rudoltic vysvětil pelhřimovskou kapličku a také zde sloužil mši. Byl to historický okamžik: první bohoslužba,která zde byla sloužena po válce.

Krnovské noviny Region
ze dne 10.srpna 2010
Fidel Kuba


 
Zveřejněno 27.10.2012 v 18:25 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA