PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY BESKYDY a VALAŠSKO - turistický subregion POODŘÍ - turistická oblast TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO - turistická oblast OSTRAVSKO - turistická oblast OPAVSKÉ SLEZSKO - turistická oblast JESENÍKY - turistická oblast HLAVNÍ STRANA Okres Bruntál (region NUTS 4) Okres Karviná (region NUTS 4) Okres Ostrava (region NUTS 4) Okres Frýdek-Místek (region NUTS 4) Okres Nový Jičin (region NUTS 4) Okres Opava (region NUTS 4) Okres Bruntál (region NUTS 4) CZECH REPUBLIC REGION POODŘÍ REGION SLEZSKÁ HARTA ODERSKO BESKYDY-VALAŠSKO DESTINAČNÍ MANAGEMENT MORAVSKOSLEZSKÝ
Neděle 05.04.2020
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Moravskoslezský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Moravskoslezsky kraj
Moravskoslezská nej
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Destinační management MSK
Klastr cestovního ruchu
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Turistika a volný čas
  Informační služby
Kultura a zábava
Hrady a zámky
Památky a architektura
Sport a relaxace
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Zimní sporty
Klub českých turistů
Sdružení a spolky
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
  KLACR.cz, Moravskoslezský klastr cestovního ruchu

ZA BESKYDY A NAŠE DOMOVY BUDEME BOJOVAT TVRDĚ AŤ SE OKD A ÚPLATNÍ POLITICI PŘIPRAVÍ

Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu, které zastupuje prostřednictvím 32 měst a obcí celkem 200 000 obyvatel regionu, se ostře ohrazuje vůči posledním výrokům OKD, které nadále trvá na svém plánu provést těžební průzkum na Dole Frenštát.

Průzkum je dle sdružení faktickým zahájením těžby. Už mnohokrát deklarovali velcí frenštátští zaměstnavatelé, kteří v současnosti zaměstnávají 3 500 lidí, že pro ně bude takovýto krok jasným impulsem k odchodu z regionu. Jakékoliv aktivity na dole Frenštát vedoucí k přiblížení těžby ohrožují dobré jméno značky Beskydy a destabilizují celý region. Starostové v Beskydech považují plány OKD za naprostou nehoráznost.

Tou je ohrožovat tisíce stabilních pracovních míst v podnicích Siemens a Continental jenom proto, aby si OKD zhodnotilo akcie pomocí nafárání uhlí, které je státním majetkem. Situaci na Dole Paskov nelze řešit tak, že OKD opustí jeden problémový region likvidací šachty v Paskově, kde zůstane pod zemí spousta nedotěženého nerostu a vytvoří nový problémový region nafáráním nové šachty pod Radhoštěm. Je to vyzobávání třešní z dortu a kupčení se státním majetkem. Opět by vydělali pouze akcionáři OKD a státu by zůstaly jen problémy. Nabízí se otázka, jak si může dovolit tento mizerný hospodář, který nemá ani na platy havířů investovat do otvírky dalšího dolu? Sdružení měst obcí na ochranu beskydského regionu už léta neustále upozorňuje na fakt, že stát má díky špatnému hornímu zákonu minimální vliv na těžbu uhlí, které je jeho majetkem. Surovinová politika i energetická koncepce jsou v tomto případě k ničemu, když nejsou provázány se zákonnými normami.

Nyní, kdy se OKD zjevně nedaří a chystá se propouštět horníky z Dolu Paskov, obrátila se pozornost těžařů k Beskydám. Zde je na hranici největší chráněné krajinné oblasti v České republice zakonzervován Důl Frenštát. Více než padesát staveb v areálu tohoto dolu včetně obou těžních věží má propadlé stavební povolení a je na ně stavebním úřadem ve Frenštátě pod Radhoštěm vydáno rozhodnutí o odstranění staveb. Jde o největší černou stavbu v České republice. Jak příznačné ve spojení s OKD. Těžařská společnost se proti rozhodnutí stavebního úřadu odvolala a nezdráhá se používat jako podpůrného argumentu proti zasypání dolu pod Radhoštěm i nehoráznou lež. Tvrdí, že likvidace Dolu Frenštát by stála půl miliardy korun. Společnost přitom vlastní projekt na zásyp jam, který by vyšel na zhruba 50 mil. Tento projekt si OKD nechalo zpracovat v roce 2003 a podle navrženého postupu by nedošlo k znehodnocení ložiska. Rozfárat, nedotěžit a znehodnotit. Toto je postup, který OKD v minulosti předvedla na Dole Dukla, kde nechala pod zemí miliony tun nevytěženého uhlí. Protože se této soukromé firmě přestala těžba na Dukle vyplácet, nechala důl zatopit. Tím prakticky zásoby nerostu, které patří státu, znehodnotila. Už se k nim nikdo nikdy nedostane. Nyní zavírá OKD nedotěžený Důl Paskov a chystá se pod záminkou průzkumu rozfárat důl Frenštát a ničit Beskydy a jejich obyvatele.

Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu tento týden iniciovalo schůzku s premiérem Jiřím Rusnokem, na které chtělo konečně dořešit odchod OKD z Beskyd. Místo odpovědi na žádost o schůzku se v médiích objevilo vyjádření úřadu vlády, který údajně poslal dopis s žádosti o schůzku s ministerským předsedou na ministerstvo průmyslu a obchodu. "My jsme žádali o schůzku pana premiéra a ne ministra průmyslu. Naše důvěra v ministerstvo průmyslu je bohužel z historické zkušenosti na bodu mrazu a proto by o budoucnosti ložiska nemělo rozhodovat pouze ministerstvo průmyslu, ale hlavně premiér. Schůzce s ministrem se nebráníme. Víme však, že ministerstvo je pod tvrdým těžařským lobingem, OKD se s tímto na našem nedávném setkání nijak netajilo. Kdyby tomu tak nebylo, byl by už dávno v zákonech pořádek. Bakala a spol. už si prostřednictvím OKD nahrabal dost. Zanechali za sebou jenom zbídačelé lidi, problémy a nejistotu. Ať se těžaři i úplatní politici připraví. Za Beskydy a naše domovy budeme bojovat tvrdě. Až do nynějška jsme jen chtěli, aby šly dolů černé stavby včetně důlních věží. Nyní už se s tímto nespokojíme. Budeme chtít, aby stát odebrat OKD dobývací prostor Frenštát - Trojanovice. Pro naše sdružení je OKD nedůvěryhodná a kořistnická firma, která ve světle posledních událostí totálně ztratila tvář," řekl Jiří Novotný, předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu.

TZ je reakcí na tuto zprávu http://www.novinky.cz/ekonomika/314358-paskov-uz-tezari-nechteji-o-dul-frenstat-usiluji-stale.html

Sdružení měst a obcí na ochranu Beskydského regionu
Mgr. Novotný Jiří
starosta obce Trojanovice
Trojanovice 210
74401
Mobil: 724 189 814

OKD, RUCE PRYČ OD BESKYD
DALŠÍ INFORMACE: Trojanovice
Zveřejněno 27.09.2013
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA