PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY BESKYDY a VALAŠSKO - turistický subregion POODŘÍ - turistická oblast TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO - turistická oblast OSTRAVSKO - turistická oblast OPAVSKÉ SLEZSKO - turistická oblast JESENÍKY - turistická oblast HLAVNÍ STRANA Okres Bruntál (region NUTS 4) Okres Karviná (region NUTS 4) Okres Ostrava (region NUTS 4) Okres Frýdek-Místek (region NUTS 4) Okres Nový Jičin (region NUTS 4) Okres Opava (region NUTS 4) Okres Bruntál (region NUTS 4) CZECH REPUBLIC REGION POODŘÍ REGION SLEZSKÁ HARTA ODERSKO BESKYDY-VALAŠSKO DESTINAČNÍ MANAGEMENT MORAVSKOSLEZSKÝ
Pátek 19.04.2019
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Moravskoslezský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Moravskoslezsky kraj
Moravskoslezská nej
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Destinační management MSK
Klastr cestovního ruchu
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Turistika a volný čas
  Informační služby
Kultura a zábava
Hrady a zámky
Památky a architektura
Sport a relaxace
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Zimní sporty
Klub českých turistů
Sdružení a spolky
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
  KLACR.cz, Moravskoslezský klastr cestovního ruchu

15. ročník festivalu SOUZNĚNÍ 2013

Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel. 12. - 15. 12. 2013 – Václavovice, Frýdek-Místek, Kozlovice (Beskydy), Ostrava.

Festival Souznění navazuje na svou úspěšnou tradici a stejně jako vloni navštíví v předvánočním čase čtyři místa Moravskoslezského kraje.
Patnáctý ročník mezinárodního festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel nabízí úvodní ochutnávku 12. prosince ve Václavovicích, kde do místního kostela sv. Václava zamíří folková legenda Spirituál Kvintet.

Druhému festivalovému dnu bude v pátek 13. prosince dominovat sváteční repertoár v kostele sv. Jana a Pavla s hvězdou večera sopranistkou Evou Dřízgovou-Jirušovou. Dále vystoupí klarinetista Igor František, komorní orchestr Camerata Janáček, Dívčí komorní sbor CZKW Třinec se sbormistrem i varhaníkem Janem Nosákem a dirigent maestro Paolo Gatto. „Budeme svědky hned několika premiér, některé koncertní kusy zazní v České republice vůbec poprvé, máme se opravdu na co těšit,“ zdůrazňuje hlavní organizátor akce Zdeněk Tofel.
Zvykoslovná a zároveň pestrá vícežánrová hostina, která dává příležitost jak zkušeným hudebníkům, tak začínajícím talentům, je na programu 14. prosince v Kozlovicích. Pohodovou atmosféru navodí zajisté izraelský soubor Efroni Choir, poberounská formace Třehusk, národopisný soubor Postřekov z horního Chodska, soubor Pilky ze Lhotky nebo nejlepší Zpěváčci 2013 (Jakub Ošmera z Postřekova, Nikol Stávková z Hodonína).
Na domácí strunu zahrají a zapívají Sbor ZŠ Kozlovice, Dětský soubor Valášek, SLPT Valašský vojvoda, Pustkova cimbálová muzika, přidá se SPV Kozlovice, Dechová hudba, alegorickou scénu Tří králů a živého Betléma ztvární Divadelní společnost Kozlovice.
„Členové souboru Efroni Choir z Tel Avivu se zajímají také o naši hudbu, proto předpokládáme, že se některou z moravských nebo českých písní naučí a nás překvapí,“ dává Tofel nahlédnout do repertoáru pěveckého souboru, který předvede starodávnou izraelskou hudbu propojenou i s klasickými, ale moderními prvky.
S výjimečným pořadem Bratři ze Soluně obohatí festival Souznění také Varmužova cimbálová muzika ze Svatobořic-Mistřína, společně se smíšeným pěveckým sborem Amatores musicae antiquae, dětským sborem a sbormistrem i houslistou Petrem Varmužou. „Pořad připomene zpěvy, hudbou i slovem skutečnost, že letos uplynulo 1150 let od příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu,“ doplňuje Tofel.

Na hojně navštěvovaném vánočním jarmarku předvedou své kreativní umění lidoví řemeslníci (výrobci šperků, svícnů, slaměných ozdob, řezbář atd.). „Návštěvníci ochutnají také pravé slovenské brynzové halušky a korbačíky, které přímo na místě připraví Ivan Matis z Oravské Poľhora nebo masité pochutiny od pana Zdeňka Poláška zpod Ondřejníku, či gurmánské lahůdky ze Sedlnice. Život osladí kozlovičtí včelaři a ve Valašském pivovaru si nenechte ujít Plackové hody s hudebním doprovodem CM Konopjan! Areál Na fojtství otevře po celý den doslova své dveře k prohlídce historického objektu se sbírkou sakrálního umění,“ připomíná Zdeněk Tofel, dramaturg a ředitel festivalu.
Závěrečný den festivalu nabídne ráno slavnostní Mši svatou v Ostravě-Mariánských Horách a večer přivede opětovně do moravskoslezské metropole slovenské pěvecké hvězdy. Na Galakoncertu 15. prosince v Domě kultury města Ostravy totiž vystoupí skvělá vokální formace Fragile. „Jejich program je skutečnou lahůdkou pro uši i pro duši, zahrnuje zejména sváteční písně, ale zazní také minimálně jedno překvapení z žánru pop-rocku,“ říká Tofel.
Dále se představí zmíněný izraelský soubor Efroni Choir, nejlepší Zpěváčci 2013 (Jakub Ošmera, Nikol Stávková), soubor Valašský vojvoda s koledami, novým pódiovým zpracováním posvátné legendy a pásmem Lucky nebo Národopisný soubor Postřekov s tím nejlepším z Chodska.
Také v Ostravě se uskuteční setkání lidových řemeslníků s ochutnávkou blatnického vína nebo dobrot, jako je například Královská čokoláda, včetně mezinárodní výstavy betlémů v režii odborníka Jiřího Cvešpera.
Během Galakoncertu bude předán charitativní dar pro tříletou Elišku Němcovou z Lichnova, která se narodila s dětskou mozkovou obrnou. Finanční sbírka bude probíhat po všechny čtyři festivalové dny.

Tento projekt je realizován za podpory Moravskoslezského kraje, Ministerstva pro místní rozvoj České republiky, Nadace OKD, statutárního města Frýdek-Místek, obce Kozlovice, obce Václavovice, obce Hukvaldy a všech našich významných partnerů.

MF Souznění je přidruženým členem prestižní celosvětové organizace CIOFF.

Další informace na www.souzneni-festival.cz

Ředitel a dramaturg festivalu:
Zdeněk Tofel
e-mail: tofel.zdenek@o2active.cz
420/608381902

Produkce:
Věra Tobolová
mobil: +420/739091226

Produkce:
Jana Foltýnová
mobil: +420/604245814

Doprovodný program Souznění 2013:
Čtvrtek 12. 12. - Ostrava, Masarykovo náměstí
Vystoupí: CM Konopjan – 16.00 až 16.45 hodin
Efroni Choir (Izrael) – 16.45 až 17.45 hodin
Pátek 13. 12. - Ostrava, Masarykovo náměstí
Vystoupí: Národopisný soubor Postřekov – 17.00 až 17.30 hodin
Sobota 14. 12. - Frýdek-Místek - Advent ve městě - nám. Svobody
Vystoupí: Efroni Choir (Izrael) – 15.00 až 15.45 hodin
Národopisný soubor Postřekov – 16.00 až 16.45 hodin
Sobota 14. 12. - Ostrava, Masarykovo náměstí
Vystoupí: Třehusk – 17.30 až 18.00 hodin
Neděle 15. 12. - Ostrava, Dům kultury města Ostravy
Výstava fotografií Dany Řezníčkové, která mapuje předchozích čtrnáct ročníků festivalu Souznění.

Petr Bidzinski
732 829 823, mediální zástupce festivalu Souznění


 
Zveřejněno 10.12.2013 v 01:17 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA