PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY BESKYDY a VALAŠSKO - turistický subregion POODŘÍ - turistická oblast TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO - turistická oblast OSTRAVSKO - turistická oblast OPAVSKÉ SLEZSKO - turistická oblast JESENÍKY - turistická oblast HLAVNÍ STRANA Okres Bruntál (region NUTS 4) Okres Karviná (region NUTS 4) Okres Ostrava (region NUTS 4) Okres Frýdek-Místek (region NUTS 4) Okres Nový Jičin (region NUTS 4) Okres Opava (region NUTS 4) Okres Bruntál (region NUTS 4) CZECH REPUBLIC REGION POODŘÍ REGION SLEZSKÁ HARTA ODERSKO BESKYDY-VALAŠSKO DESTINAČNÍ MANAGEMENT MORAVSKOSLEZSKÝ
Středa 27.05.2020
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Moravskoslezský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Moravskoslezsky kraj
Moravskoslezská nej
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Destinační management MSK
Klastr cestovního ruchu
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Turistika a volný čas
  Informační služby
Kultura a zábava
Hrady a zámky
Památky a architektura
Sport a relaxace
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Zimní sporty
Klub českých turistů
Sdružení a spolky
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
  KLACR.cz, Moravskoslezský klastr cestovního ruchu

Valašský vojvoda se vrací z Peru!

Ve dnech 6. - 28. března 2017 navštívil SLPT Valašský vojvoda poprvé jihoamerický kontinent. Pro naši 22 denní pouť jsme si vybrali zemi, kde se setkává vyprahlé pásmo pacifického pobřeží (Costa), sluncem spalující pláže v hlavním městě Limě a blízkém okolí, chladné vysokohorské masivy i rozsáhlé deštné pralesy. To vše nabízí Peru. Členové souboru zde předvedli tance, písně a hudbu z našeho kraje, reprezentovali Českou republiku, Moravskoslezský kraj, Beskydy a domovskou obec Kozlovice.

Kořeny naší pouti za oceán hledejme už v roce 2010. Tehdy jsme na festivalu ve Francii shlédli peruánský soubor C. I. D. A. N. Nadchlo nás jejich energické vystoupení, ztvárňující dávné zvyky indiánů, k tomu výrazné zpěvy a melodická hudba, nám tak blízká. Koho by tehdy napadlo, že právě letos můžeme poznat odkaz života bájné říše Inků a exotiku vzdálené země pocítit na vlastní kůži. Díky navázání kontaktu s Inkou jménem Martin Arauco Paredes (ředitel FIDAF Peru) a naší vytrvalé iniciativě, jsme se po 7 letech již několikáté pozvání organizátorů festivalu v Peru, přijali.
Peru se nachází na severozápadě Jižní Ameriky. Hlavní město je téměř devítimiliónová Lima. V 15. století ovládali rozsáhlé zemí od Quita (hlavní město Ekvádoru) až po Santiago de Chile (hlavní město Chile) právě Inkové. Incká říše byla brzy oslabena a ovládána španělskými dobyvateli, tím začalo drancování země. Španělé byli poraženi argentinským generálem v roce 1821. Nicméně, v zemi se nachází velké množství úžasných památek, které tu zbyly po původním obyvatelstvu. Z těch nejznámějších to jsou ruiny Machu Picchu a v sousedním Ollantaytambo, obrazce v oblasti Nasca nebo pevnost a obřadní plošina Sacsayhuamán, obklopena obrovskými, přesně opracovanými a dokonale do sebe zapadajícími kamennými bloky, rozprostírající se nad bývalým hlavním městem Inků Cuscem. V zemi se nachází řada přírodních památek, např. největší vysokohorské jezero Titicaca (3812 m n. m.), či druhý největší kaňon na světě - Colca kaňon, kde turisté obdivují let jednoho z největších suchozemských ptáků - kondora andského.
Tanečníci, muzikanti a zpěváci SLPT Valašský vojvoda z Kozlovic se zde zúčastnili 10. Mezinárodního setkání folklórních souborů Gran Prix Mí Perú 2017. Festival se konal v hlavním městě Limě a vedle nás zde vystoupily 2 evropské soubory, z Litvy a z Polska. Dále soubory pro nás z exotických zemí, jako jsou Velikonoční ostrovy, Kostarika, Panama, Argentina, Kolumbie a domácí Peru. Součástí festivalu byla soutěž tanečních párů. Náš taneční pár Veronika Fizková a Ondřej Hajda zde doslova vybojoval výborně provedeným tancem Gruňský čardáš krásné druhé místo. První místo patřilo Argentině za elegantní tango. Velice si vážíme účasti českého velvyslance v Peru Pavla Bechného na závěrečném galakoncertě v krásném divadle v Limě a následného pozvání na českou ambasádu, kde členové souboru vystoupili na společenském večeru za účasti významných hostů.
Po festivalu jsme si pobyt ještě prodloužili a procestovali i poznali rozsáhlou část jihu Peru, kde se nacházejí výše uvedené nejzajímavější incké a přírodní památky.
Tutu dalekou a náročnou cestu si členové souboru z větší části hradí sami. Za finanční podporu dále děkujeme Moravskoslezskému kraji, obci Kozlovice a dalším partnerům. Zvláštní poděkování patří zahraničnímu partnerovi, cestovní kanceláři Adventure Heart Peru.

www.valasskyvojvoda.cz

Tomáš Kalus, Zdeněk Tofel 29. 3. 2017 - Kozlovice, Ostrava

Za členy SLPT Valašský vojvoda www.valasskyvojvoda.cz zdraví Zdeněk Tofel
zdenek.tofel@rozhlas.cz

Kontakt: Věra Tobolová: +420/739 091 226.

Zveřejněno 30.03.2017 v 00:27 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA