PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY BESKYDY a VALAŠSKO - turistický subregion POODŘÍ - turistická oblast TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO - turistická oblast OSTRAVSKO - turistická oblast OPAVSKÉ SLEZSKO - turistická oblast JESENÍKY - turistická oblast HLAVNÍ STRANA Okres Bruntál (region NUTS 4) Okres Karviná (region NUTS 4) Okres Ostrava (region NUTS 4) Okres Frýdek-Místek (region NUTS 4) Okres Nový Jičin (region NUTS 4) Okres Opava (region NUTS 4) Okres Bruntál (region NUTS 4) CZECH REPUBLIC REGION POODŘÍ REGION SLEZSKÁ HARTA ODERSKO BESKYDY-VALAŠSKO DESTINAČNÍ MANAGEMENT MORAVSKOSLEZSKÝ
Středa 24.05.2017
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Moravskoslezský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Moravskoslezsky kraj
Moravskoslezská nej
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Destinační management MSK
Klastr cestovního ruchu
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Turistika a volný čas
  Informační služby
Kultura a zábava
Hrady a zámky
Památky a architektura
Sport a relaxace
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Zimní sporty
Klub českých turistů
Sdružení a spolky
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
  KLACR.cz, Moravskoslezský klastr cestovního ruchu

Pes, přítel člověka?

Návštěvnost Lysé hory roste neuvěřitelným způsobem. Nechci rozvíjet debatu, jestli je to dobře nebo špatně, jestli to přírodě škodí nebo prospívá, chci se jen zmínit o čtyřnohém doprovodu návštěvníků Lysé hory.

V posledních letech se stalo velkou módou brát na výlety i své čtyřnohé miláčky a chápu to, protože i já sám jsem byl donedávna majitelem dvou psů a proč je nechat doma, když můžou klidně se mnou. Cesta rychleji ubíhá, je veselejší a po výletu jsou všichni, jak paniček, tak pejsci, hezky provětraní. Není na tom nic špatného.

Jenže při příchodu do cílové destinace, teď tím myslím vrchol Lysé hory, většina návštěvníků touží po občerstvení a zcela logicky využije pohostinnosti dvou chat na vrcholu. A teď vzniká problém. Co se svým čtyřnohým doprovodem? Do chat mají zvířata vstup zakázán a to naprosto chápu, protože jednak jsou nové a jednak při tak vysoké návštěvnosti by to za chvíli v chatách vypadalo jako v psím útulku, což si myslím nikdo nechce. Takže řešení je jednoduché, uvázat pejska kdekoliv okolo chat aby pěkně venku vyčkal, až se paniček občerství a rozhodne se si odložené zvíře vyzvednout a vydá se na cestu do údolí. Dosud to není žádný problém a naprosto běžná a nekonfliktní věc. Problém ale nastane, když se paniček pejskovi ztratí z dohledu a ten z pozice věrného přítele začne pána štěkáním vyvolávat. Samozřejmě většina majitelů toto upozorňování svých věrných pejsků ignoruje a v klidu se věnují občerstvování uvnitř chat. Někomu stačí pár minut, někomu to trvá i pár hodin a pejsci štěkají a štěkají. Ten kdo to nezažil, tak těžko uvěří, ale představte si, že chaty jsou otevřeny od 8 do 21 hod. a v tomto období se u chat vystřídá spousta čtyřnohých miláčků. Drtivá většina z nich dává najevo svou nespokojenost s tím, že jich paniček odložil, hlasitým a vytrvalým štěkotem a díky tomu si na vrcholu připadáte doslova jak v psím útulku, kde se nespokojení klienti snaží štěkotem upozornit, že jsou tam nedobrovolně. Věřte nebo ne, ale opravdu nepřeháním. Nikdy jsem za dobu, co na Lysé pracuji a je to už pár let, štěkot psů nevnímal, ale během posledního roku a půl je to čím dál horší a nepomůže mít ani zavřená okna na budově, štěkot je slyšet i tak. A jak to slyšíte skoro každý den a hlavně od rána do večera, tak už to vnímáte dost silně. Ne, nejsem přecitlivělý, bydlím na vesnici, kde je štěkot psů na denním pořádku a někdy i v noci, sám jsem majitelem psa a zvířata mám rád. Ale na vrcholu Lysé hory, díky její stále vzrůstající návštěvnosti, malému prostoru a velké koncentraci pejsků je jejich celodenní hlasový projev opravdu až nesnesitelný. Těžko si to dovede někdo představit, kdo to nezažije.

Bohužel s tím asi nelze nic dělat a tato situace nemá řešení, pejskům jejich hlasový projev zakázat nelze, majitelům vysvětlovat, že štěkot jejich čtyřnohých miláčků dokáže i obtěžovat, je taky plácání do vody.

Tyto řádky píšu s vědomím, že situace je asi neřešitelná a nezbývá, než se s tím asi smířit a koupit si špunty do uší. Ale taky si možná majitelé pejsků navštěvující Lysou horu uvědomí, že jejich štěkající miláček má silný hlas. Že se jich denně na vrcholu vystřídá spousty a že jsou na vrcholu i lidé, kteří tu pracují a jsou tu ve dne i v noci a nezbývá jim nic jiného než poslouchat od rána do večera pejsky, kteří své majitele upozorňují svým štěkotem na to, že zůstali opuštěni před chatou.

Milan Čermák, MS Lysá hora

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím 18 názorů)

Kamil16.05.2017 v 14:22
Radku.
To, že někdo nemá rád psy, kteří mají bezohledné majitele, neznamená, že nemá rád přírodu. O trávení psů tady tlacháš ty. Tvé přirovnání je úchylné.
A když chceš psát, tak piš jako inteligentní člověk a ne jako trotl.

Pavel16.05.2017 v 12:50
Možná by se sami milovníci psů a odpůrci názoru pracovníka MS LH divili, kolik by z nich změnilo názor být na druhé straně, být právě v pozici toho, kdo je tam 24 denně. Bohužel jsme ještě nepochopili, že demokracie neznamená dělat si co chci, ale že moje právo končí tam, kde začíná právo jiného. Vyspělost toho, kterého národu je většinou o tom co nic nestojí a jedno z toho je ohleduplnost...nekuřáci nemusí být ohleduplní ke kuřákům, ale naopak. Bohužel Česká republika se stala nejen republikou plotů (myslím těch zahradních), příkop a zámkové dlažby, ale i "pejskařů" a to doslova (na počet obyvatel jich mámy, myslím, nejvíce na světě).
Pěkný den!

Radek Dvořáček15.05.2017 v 22:38
Je až zařažejici kolik údajných milovníků přírody nenávidí psi.Dokonce je jeden milovník přírody co je chce otrávit, no,jestli by si on sám neměl vzít ampulku ciankálu, to měli u sebe všichni uchýlni náckové. No, máme na LH,dětský koutek, kamery, dvě hospůdky a pro pejsky máme skoby ve zdi. To je opravdu hodně lidský čin.Co dodat,jsou lidé co dělají z LH smetiště a bordel a nikdo se,nad tím nepozaství a taky tam tito lidé nepatří. Psi probírají všichni, protože jsou lehce spořitelní a bohužel jsou dobří a špatní lidé a tak je to i se psy.

Lys10.05.2017 v 07:44
Ano, hraničí, ale nepřekračuje.

:-(10.05.2017 v 03:40
Lysaři, tvůj výrok hraničí se zákonem!

Lysař08.05.2017 v 08:41
Milane, Darr to nepochopí, že v tomto případě je inteligent
to samé co trotl. Musíš přitvrdit. Chudáci psi. Je třeba tam naházet
nějaké "nedobré" žrádylko. A bude klid.
Taky jsem slyšel, že kdo nemá rád zvířata, nemá rád lidi. Je to výstižné
a trefné. Bezohledné lidi opravdu neni důvod mít rád.

Milan07.05.2017 v 21:14
Teď promluvil inteligent. :-)

Dar07.05.2017 v 19:17
Zajdete si k lekari at vam napisou silnejsi prasky a nehledejte zbytecne problemy. Pokud se vam nelibi pracovat na lyse. muzete jit treba na sachtu nebo do makra, tam psi nestekaji. Zdar

Petr07.05.2017 v 09:16
bezohlední majitelé psů.. neřeší že venku vyjí a štěkají, neřeší že po cestě serou na stezku, neřeší, že obtěžují kolemjdoucí neustálým očichávánín na které není nikdo zvědavý. ještě je berou do vestibulu chaty kde se diví tomu, že se to někomu nelíbí. Pejskař stejně jako kuřák nikdy nepochopí ty, co jejich koníček nesdílejí.

Jan05.05.2017 v 19:51
Řešil bych to se zaměstnavatelem, ten je ze zákona povinen se tím zabývat - provede se měření na intenzitu, frekvence a počet výskytů zvuků za určitý časový úsek. Nezáleží jen na hlasitosti, např. i slabý vysokofrekvenční zvuk - např. pískot klimatizace v kanceláři - je na závadu. Pokud nelze vzhledem k charakteru práce nebo umístění pracoviště situaci řešit technicky eliminací zdroje, protihlukovými zdmi, zábranami, okny... nastupují osobní ochranné pomůcky a případně finanční kompenzace za ztížené pracovní podmínky - příplatek.

PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVKY- NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Z KALENDÁŘE AKCÍ:

Zveřejněno 27.04.2017 v 12:37 hodin
Copyright 1998-2017 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA