PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY BESKYDY a VALAŠSKO - turistický subregion POODŘÍ - turistická oblast TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO - turistická oblast OSTRAVSKO - turistická oblast OPAVSKÉ SLEZSKO - turistická oblast JESENÍKY - turistická oblast HLAVNÍ STRANA Okres Bruntál (region NUTS 4) Okres Karviná (region NUTS 4) Okres Ostrava (region NUTS 4) Okres Frýdek-Místek (region NUTS 4) Okres Nový Jičin (region NUTS 4) Okres Opava (region NUTS 4) Okres Bruntál (region NUTS 4) CZECH REPUBLIC REGION POODŘÍ REGION SLEZSKÁ HARTA ODERSKO BESKYDY-VALAŠSKO DESTINAČNÍ MANAGEMENT MORAVSKOSLEZSKÝ
Pátek 18.08.2017
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Moravskoslezský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Moravskoslezsky kraj
Moravskoslezská nej
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Destinační management MSK
Klastr cestovního ruchu
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Turistika a volný čas
  Informační služby
Kultura a zábava
Hrady a zámky
Památky a architektura
Sport a relaxace
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Zimní sporty
Klub českých turistů
Sdružení a spolky
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
  KLACR.cz, Moravskoslezský klastr cestovního ruchu

Pes, přítel člověka?

Návštěvnost Lysé hory roste neuvěřitelným způsobem. Nechci rozvíjet debatu, jestli je to dobře nebo špatně, jestli to přírodě škodí nebo prospívá, chci se jen zmínit o čtyřnohém doprovodu návštěvníků Lysé hory.

V posledních letech se stalo velkou módou brát na výlety i své čtyřnohé miláčky a chápu to, protože i já sám jsem byl donedávna majitelem dvou psů a proč je nechat doma, když můžou klidně se mnou. Cesta rychleji ubíhá, je veselejší a po výletu jsou všichni, jak paniček, tak pejsci, hezky provětraní. Není na tom nic špatného.

Jenže při příchodu do cílové destinace, teď tím myslím vrchol Lysé hory, většina návštěvníků touží po občerstvení a zcela logicky využije pohostinnosti dvou chat na vrcholu. A teď vzniká problém. Co se svým čtyřnohým doprovodem? Do chat mají zvířata vstup zakázán a to naprosto chápu, protože jednak jsou nové a jednak při tak vysoké návštěvnosti by to za chvíli v chatách vypadalo jako v psím útulku, což si myslím nikdo nechce. Takže řešení je jednoduché, uvázat pejska kdekoliv okolo chat aby pěkně venku vyčkal, až se paniček občerství a rozhodne se si odložené zvíře vyzvednout a vydá se na cestu do údolí. Dosud to není žádný problém a naprosto běžná a nekonfliktní věc. Problém ale nastane, když se paniček pejskovi ztratí z dohledu a ten z pozice věrného přítele začne pána štěkáním vyvolávat. Samozřejmě většina majitelů toto upozorňování svých věrných pejsků ignoruje a v klidu se věnují občerstvování uvnitř chat. Někomu stačí pár minut, někomu to trvá i pár hodin a pejsci štěkají a štěkají. Ten kdo to nezažil, tak těžko uvěří, ale představte si, že chaty jsou otevřeny od 8 do 21 hod. a v tomto období se u chat vystřídá spousta čtyřnohých miláčků. Drtivá většina z nich dává najevo svou nespokojenost s tím, že jich paniček odložil, hlasitým a vytrvalým štěkotem a díky tomu si na vrcholu připadáte doslova jak v psím útulku, kde se nespokojení klienti snaží štěkotem upozornit, že jsou tam nedobrovolně. Věřte nebo ne, ale opravdu nepřeháním. Nikdy jsem za dobu, co na Lysé pracuji a je to už pár let, štěkot psů nevnímal, ale během posledního roku a půl je to čím dál horší a nepomůže mít ani zavřená okna na budově, štěkot je slyšet i tak. A jak to slyšíte skoro každý den a hlavně od rána do večera, tak už to vnímáte dost silně. Ne, nejsem přecitlivělý, bydlím na vesnici, kde je štěkot psů na denním pořádku a někdy i v noci, sám jsem majitelem psa a zvířata mám rád. Ale na vrcholu Lysé hory, díky její stále vzrůstající návštěvnosti, malému prostoru a velké koncentraci pejsků je jejich celodenní hlasový projev opravdu až nesnesitelný. Těžko si to dovede někdo představit, kdo to nezažije.

Bohužel s tím asi nelze nic dělat a tato situace nemá řešení, pejskům jejich hlasový projev zakázat nelze, majitelům vysvětlovat, že štěkot jejich čtyřnohých miláčků dokáže i obtěžovat, je taky plácání do vody.

Tyto řádky píšu s vědomím, že situace je asi neřešitelná a nezbývá, než se s tím asi smířit a koupit si špunty do uší. Ale taky si možná majitelé pejsků navštěvující Lysou horu uvědomí, že jejich štěkající miláček má silný hlas. Že se jich denně na vrcholu vystřídá spousty a že jsou na vrcholu i lidé, kteří tu pracují a jsou tu ve dne i v noci a nezbývá jim nic jiného než poslouchat od rána do večera pejsky, kteří své majitele upozorňují svým štěkotem na to, že zůstali opuštěni před chatou.

Milan Čermák, MS Lysá hora

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím 24 názorů)

Janík18.06.2017 v 20:26
Nevím co tu pořád řešíte. Pokud psi nesmí do chaty, tak to respektujte
a zařiďte se tak, aby venku nikoho neobtěžoval. Pohybujete se v CHKO,
tam nemá pes co štěkat a pohybovat se bez vodítka. Kdo svého psa nezvládá, ať za to pyká.

Jan18.06.2017 v 18:14
Pes do interiéru sloužícího k veřejnému stravování lidí nepatří. Pes je z podstaty způsobu jeho života nečisté zvíře. Nechápe normy lidského chování ve společnosti, natož stolování. Když už se pes nevhodně neprojevuje, je to kvůli jeho momentálnímu duševnímu rozpoložení (které může bez zjevné příčiny kdykoli pominout), nebo díky přísnému výcviku - což není zrovna doménou Čechů - a ze strachu z potrestání. Vadí mi chování pejskařů stavějící blaho psa nad blaho člověka. Někdy hraničí až s extremismem.

roman18.06.2017 v 10:03
v šantánu kterým měl několikanásobně menší plochu než Bezručova chata se psem problem nebyl stejně takový problem není na ostrem,chatě chleb,girové,kamene chatě,většině polskych chat co spravuje PTTK a v spoustě další objektu takže váš názor jsou jenom výmluvy.

Milan17.06.2017 v 10:02
Názor, že by se měl povolit vstup do chaty se psy se mi zdá přinejmenším sobecký. Kdyby se to mělo totiž brát do důsledků, tak když se povolí vstup do objektu psům, tak tam klidně může i bernardýn a to už je docela slušný kousek. A jestli si každý druhý návštěvník chaty vezme sebou psa větších rozměrů, tak pro další návštěvníky a tady je nutno zdůraznit, že chaty se především staví pro návštěvníky, už nebude místo. Měli bychom si uvědomit, že chaty na horách se nestaví jako psí útulky, ale jako občerstvení pro turisty a návštěvníky hor. Myslím si, že většina obhájců vstupu do chat se psy by byli první mezi kritiky, kdyby přišli se svým miláčkem a zjistili, že v chatě pro ně už není místo, protože je plná lidí a psů a další se už do ní nevejdou.:-) A protože pes je zvíře, tak by se mohli cítit diskriminování majitelé jiných zvířat, než jsou psi. Protože když může do chaty pes a třeba i bernardýn, tak proč si tam nemůžu vzít např. koně? A máme problém. Nebo si snad někdo myslí, že by na dveřích měly být vypsány rasy zvířat, které do vnitř můžou a které ne? Trochu bychom se měli zamyslet a nemyslet jen sobecky na zrovna svého pejska, že ten by měl mít vstup umožněn a ostatní mě nezajímají. To je totiž daleko větší problém, než si někteří myslí a je vidět, že opravdu myslí jen na své výhody a pro svůj doprovod, ale ostatní už jich nezajímají.

roman15.06.2017 v 23:58
Řešeni existuje a to povolit vstup se psem do Bezručové chaty a nebo druhé řešeni je chatu totálně ignorovat a nechodit tam což dělám já, osobně jsem v chatě nebyl ještě ani jednou a jediná věc které lituji že jsem na ni přispěl kdybych věděl jak to dopadne nedal bych na ni ani korunu.V okolí je hodně lepších podniku než Bezručova chata např. hospůdka u Veličku nebo Beskydsky pivovárek

Vojta31.05.2017 v 09:09
Myslím, že autorovi šlo jen o to, že by si lidé měli uvědomit, že někteří psi špatně zvládají, když je majitel delší dobu pryč. A podle toho by se měli zařídit. Taky chodím na hory se psem a tam, kde pes nesmí, nejdu dovnitř. Nebo si zajdu jen koupit jídlo a sednu ven ať už na posezeni, nebo trávník.

Kamil16.05.2017 v 14:22
Radku.
To, že někdo nemá rád psy, kteří mají bezohledné majitele, neznamená, že nemá rád přírodu. O trávení psů tady tlacháš ty. Tvé přirovnání je úchylné.
A když chceš psát, tak piš jako inteligentní člověk a ne jako trotl.

Pavel16.05.2017 v 12:50
Možná by se sami milovníci psů a odpůrci názoru pracovníka MS LH divili, kolik by z nich změnilo názor být na druhé straně, být právě v pozici toho, kdo je tam 24 denně. Bohužel jsme ještě nepochopili, že demokracie neznamená dělat si co chci, ale že moje právo končí tam, kde začíná právo jiného. Vyspělost toho, kterého národu je většinou o tom co nic nestojí a jedno z toho je ohleduplnost...nekuřáci nemusí být ohleduplní ke kuřákům, ale naopak. Bohužel Česká republika se stala nejen republikou plotů (myslím těch zahradních), příkop a zámkové dlažby, ale i "pejskařů" a to doslova (na počet obyvatel jich mámy, myslím, nejvíce na světě).
Pěkný den!

Radek Dvořáček15.05.2017 v 22:38
Je až zařažejici kolik údajných milovníků přírody nenávidí psi.Dokonce je jeden milovník přírody co je chce otrávit, no,jestli by si on sám neměl vzít ampulku ciankálu, to měli u sebe všichni uchýlni náckové. No, máme na LH,dětský koutek, kamery, dvě hospůdky a pro pejsky máme skoby ve zdi. To je opravdu hodně lidský čin.Co dodat,jsou lidé co dělají z LH smetiště a bordel a nikdo se,nad tím nepozaství a taky tam tito lidé nepatří. Psi probírají všichni, protože jsou lehce spořitelní a bohužel jsou dobří a špatní lidé a tak je to i se psy.

Lys10.05.2017 v 07:44
Ano, hraničí, ale nepřekračuje.

PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVKY- NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Zveřejněno 27.04.2017 v 12:37 hodin
Copyright 1998-2017 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA