PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ BESKYDY a VALAŠSKO - turistický subregion POODŘÍ - turistická oblast TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO - turistická oblast OSTRAVSKO - turistická oblast OPAVSKÉ SLEZSKO - turistická oblast JESENÍKY - turistická oblast HLAVNÍ STRANA Okres Bruntál (region NUTS 4) Okres Karviná (region NUTS 4) Okres Ostrava (region NUTS 4) Okres Frýdek-Místek (region NUTS 4) Okres Nový Jičin (region NUTS 4) Okres Opava (region NUTS 4) Okres Bruntál (region NUTS 4) CZECH REPUBLIC REGION POODŘÍ REGION SLEZSKÁ HARTA ODERSKO BESKYDY-VALAŠSKO DESTINAČNÍ MANAGEMENT MORAVSKOSLEZSKÝ
Pátek 19.04.2024
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Moravskoslezský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Moravskoslezsky kraj
Moravskoslezská nej
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Destinační management MSK
Klastr cestovního ruchu
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Turistika a volný čas
  Informační služby
Kultura a zábava
Hrady a zámky
Památky a architektura
Sport a relaxace
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Zimní sporty
Klub českých turistů
Sdružení a spolky
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
  KLACR.cz, Moravskoslezský klastr cestovního ruchu

XIX. Staročeské máje

Festival začíná v Berouně, přivítá jej i Praha
Na největší středočeskou přehlídku folkloru dorazí soubor z italských Benátek

Máte rádi folklor? Dudáky, cimbálovky, krojované družiny? Pokud ano, pak si v květnu přijdete na své – na devíti místech Středočeského kraje a v Praze se bude konat XIX. ročník poberounského folklorního festivalu Staročeské máje. Začíná hned první květnovou sobotu v Berouně a Vinařicích.
Folklorní festival Staročeské máje se poprvé uskutečnil v roce 2000 v Zadní Třebani. Po devatenácti letech se z něj stala největší přehlídka folkloru ve středních Čechách – letos ji o všech květnových víkendech bude hostit devět obcí i měst na Berounsku a Podbrdsku. Potřetí festival zavítá také do Prahy.
K Zadní Třebani, kde se májový festival zrodil, se postupně přidávaly další obce i města regionu. V současnosti je jich dohromady devět - od Berouna po Černošice, od Všeradic po Karlštejn. Tři roky už se přehlídka krojovaných družin koná také v historickém centru Prahy, na Malé Straně – v rámci poberounského festivalu se odbývá folklorní část svatojánských barokních slavností Navalis. Obyvatelé hlavního města i turisté se také letos mohou těšit na vystoupení malých a velkých tanečníků, cimbálovky, dudácké muziky i staropražské kapely. A nejen to – budou se moci projet na benátských gondolách či ochutnat mořské speciality. Zlatým hřebem programu bude produkce chóru gondoliérů z italských Benátek.
Ale ani obdivovatelé a příznivci folkloru v kraji kolem Berounky a pod brdskými Hřebeny nepřijdou zkrátka. Na všechny květnové víkendy je pro ně připraven pestrý program: chodští, krušnohorští i pražští dudáci, valašská i severočeská cimbálovka, hudecká muzika, taneční soubory z Moravy, Prahy, Rokycan, Hrusic, Kamýka…, několik dechovek, včetně dechovek krojovaných, čtyři pěvecké sbory a, samozřejmě, všechny »domácí« soubory, tradiční účastníci akce – Klíček, Notičky, Pramínek, Proměny i Třehusk. Zajímavý by pro diváky měl být i program nefolklorní, doprovodný: stylové jarmarky, pobožnosti, průvody krojovaných účastníků, ceremoniály žádání o právo, taneční zábavy, projížďky na koních, ochutnávka koláčů, kácení májek... Zlatým hřebem letošního ročníku festivalu bude vystoupení hned dvou irských souborů: Coisciém 13. 5. do Mokropes dorazí i s typickou muzikou, v Karlštejně 27. 5. své umění předvede dětská skupina Mirabel.
V Berouně, kde se Staročeské máje konají první květnovou sobotu (ve stejném termínu Beroun tradičně hostí i vyhlášené Hrnčířské trhy), mají popáté podtitul Koláče fest. Diváci budou moci nejen sledovat vystoupení mnoha souborů, ale také ochutnat všechny možné druhy koláčů - od chodských po valašské. Navíc každý může přinést svůj upečený sladký výtvor a vyhrát některou z cen.

Miloslav Frýdl
724 135 824
frydl@centrum.cz

***

XIX. POBEROUNSKÝ FOLKLORNÍ FESTIVAL
STAROČESKÉ MÁJE 2018
NEJVĚTŠÍ PŘEHLÍDKA FOLKLORU VE STŘEDNÍCH ČECHÁCH


BEROUN, Barrandovo náměstí - sobota 5. května 2018

VINAŘICE, náves - sobota 5. května 2018

VŠERADICE, u hospody - sobota 12. května 20178

HLÁSNÁ TŘEBAŇ, náves - sobota 12. května 2018

SVINAŘE, náves - sobota 12. května 2018

ČERNOŠICE-MOKROPSY, Masopustní náměstí - neděle 13. května 2018

PRAHA, náplavka u Hergetovy cihelny - pondělí 14. května 2018

ZADNÍ TŘEBAŇ, náves - sobota 19. května 2018

LETY, náves - sobota 26. května 2018

KARLŠTEJN, náměstí - neděle 27. května 2018

***
STAROČESKÉ MÁJE jsou tradiční lidovou oslavou spojenou s měsícem květnem. V Zadní Třebani na Berounsku má jejich slavení více než stoletou tradici.
Spolek Naše noviny – nezávislý poberounský občasník jim před devatenácti lety dal podobu folklorního setkání-festivalu, který se koná v průběhu celého května v několika obcích i městech poberounského, resp. podbrdského kraje. Od roku 2016 Staročeské máje hostí také Praha – v jejich rámci se odbývá folklorní část svatojanského festivalu barokní hudby Navalis. V posledních několika letech se Staročeských májů každoročně účastní přes čtyři desítky souborů, včetně souborů zahraničních. Samozřejmostí je bohatý doprovodný program zahrnující pobožnosti, vystoupení jiných než folklorních souborů, ceremoniály žádání o právo, stylové jarmarky, kácení májky, taneční zábavy atd. O festivalu vždy referují místní i celostátní tiskoviny, vysílá několik rozhlasových stanic, mnohokrát jej natáčela televize.
Miloslav Frýdl, 724 135 824, frydl@centrum.cz
http://maje.nasenoviny.net
DALŠÍ INFORMACE: Beroun
Zveřejněno 01.05.2018 v 22:01 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA