PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ BESKYDY a VALAŠSKO - turistický subregion POODŘÍ - turistická oblast TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO - turistická oblast OSTRAVSKO - turistická oblast OPAVSKÉ SLEZSKO - turistická oblast JESENÍKY - turistická oblast HLAVNÍ STRANA Okres Bruntál (region NUTS 4) Okres Karviná (region NUTS 4) Okres Ostrava (region NUTS 4) Okres Frýdek-Místek (region NUTS 4) Okres Nový Jičin (region NUTS 4) Okres Opava (region NUTS 4) Okres Bruntál (region NUTS 4) CZECH REPUBLIC REGION POODŘÍ REGION SLEZSKÁ HARTA ODERSKO BESKYDY-VALAŠSKO DESTINAČNÍ MANAGEMENT MORAVSKOSLEZSKÝ
Čtvrtek 18.04.2024
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Moravskoslezský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Moravskoslezsky kraj
Moravskoslezská nej
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Destinační management MSK
Klastr cestovního ruchu
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Turistika a volný čas
  Informační služby
Kultura a zábava
Hrady a zámky
Památky a architektura
Sport a relaxace
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Zimní sporty
Klub českých turistů
Sdružení a spolky
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
  KLACR.cz, Moravskoslezský klastr cestovního ruchu

5. Setkání cimbálových muzik Valašského království
Frenštát pod Radhoštěm

Ve dnech 7. a 8. května 2004 proběhl ve Frenštátě p.R. hudební festival "Setkání cimbálových muzik Valašského království" a to v režii ředitele tohoto festivalu Radomíra Golase.
Program byl zahájen v pátek 7.5.2004 za účasti předsedy Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu Parlamentu České republiky pana Milana Balabána, který měl nad hudebním festivalem záštitu. Přítomen byl i předseda Folklorního sdružení České republiky Zdeněk Pšenica, předsedkyně Valašského folklorního sdružení Jana Šamánková, starosta města Pavel Orlík a místostarosta Hanuš Vít.
Hudební festival zahájil ředitel festivalu Radomír Golas. Po krátkých projevech byli vyhlášení vítězové soutěže dětských kreseb frenštátských škol se zaměřením na folklorní tématiku a následně festival pozdravily děti cimbálové muziky Holubjanka z Kunčic p.O. slavnostním vypuštěním balónků. Následoval program 15 dětských muzik. Úroveň naprosté většiny muzik byla velmi dobrá a překvapovala nejen technická úroveň, ale i výběr repertoáru a s potěšením nutno říci, že převažovaly výhradně písně regionu, kde muziky působí. Posluchači měli možnost si poslechnout dětské muziky s bohatou škálou lidových písní, které zde účinkovaly v loňském roce a zaznamenali jejich viditelný kvalitativní posun nejen po technické stránce, ale potěšil i výběr písní. Posluchači si opět poslechli sympatické muziky - Kovalíček z Ostravy, Malou Jasénku a Malý Vsacánek ze Vsetína, Klobučánek z Valašských Klobouk, Sedmikvítek z Frenštátu p.R., Světlinu z Hutiska-Solance, Jaderničku z Valašského Meziříčí, Jaloveček z Hovězího, Valášek ze Zlína a Holubjanku z Kunčic p.O. Byla potěšitelná účast dalších dětských muzik: Strunečka a Strunka ze Zlína, Bača z Val. Meziříčí, Voděnka z Bystřice p.H. a Kopaničárek ze Starého Hrozenkova. Velkým přínosem pro odborný růst těchto muzik byl i odborný seminář, který vedl hudební redaktor Jan Rokyta z Ostravy, což bylo velmi poučné zejména pro dětské primáše, ale i pro vedoucí muzik, kteří zde našli inspiraci a motivaci pro svou práci s lidovou muzikou.
V sobotu 8.5.2004 dopoledne byli účinkující přijati starostou města, který byl spojen se zápisem do pamětní knihy a pak se muziky představily na náměstí v pořadu "Pozdravy
cimbálových muzik našemu městu" s pozváním na odpolední programy.
Obohacením programu bylo velmi milé účinkování dvou orchestrů Základní umělecké školy z Frenštátu p.R. před slavnostním zahájením hudebního festivalu, který provedl ředitel festivalu uvítáním dalších hostů - zástupce Sdružení Tradice ČR Rostislava Hlosty a královny matky Valašského království Jarmily Šulákové, jejíž velmi zdařilé pěvecké vystoupení za doprovodu cimbálové muziky Grajcar navodilo velmi příjemnou atmosféru. Odpolední program pozdravila cimbálová muzika Ráztoka z Rožnova p.R. vypuštěním balónků.
Nezastupitelné místo v našem hudebním festivalu má pořad "Setkání cimbálových muzik Valašského království", kde vystoupily cimbálové muziky : Prameny z Fryštáku, Ráztoka z Rožnova p.R., Valášek z Kozlovic, Bukovinka z Bystřice p.H., Gajdošská muzika Vlastimila Bjačka z Frenštátu p.R. a Kašava ze Zlína.
V dalším pořadu "Vystoupení zahraničních účastníků" předvedly svůj program lidové hudby ze Slovenska - Drevár z Krásna nad Kysucou a Kriváň z Východné, lidová muzika Grojcowianie z Polska, muzika polské menšiny Nowina z Jablunkova a Grajcar.
Tento pořad ukázal, že v polských Beskydách, na Slovensku i u nás jsou si některé písně podobné - a přesto jiné. Líší se jazykem, nástrojovým obsazením i interpretací jednotlivých hudeb, což také pozvané muziky potvrdily, a to i muzika Grajcar z Rožnova p.R., která se zde do programu zařadila vlastně svým mimoregionovým repertoárem.
V posledním pořadu "Pijácké písně Karpatského oblouku" vystoupily muziky :
Javořina z Rožnova p.R., Bukovinka,z Bystřice p.H., Drevár z Krásna n.K., Kriváň z Východné, Nowina z Jablunkova, Grojcowianie z Polska, Valašský vojvoda z Kozlovic,Soláň z Rožnova p.R. a Kašava ze Zlína. Zajímavé a vtipné lidové písně s touto tématikou velmi posluchače pobavily a zaujaly.
Na závěr hudebního festivalu se v Domě kultury uskutečnilo "Přátelské posezení účinkujících ", kde cimbálové a zahraniční muziky vyhrávaly do pozdních hodin a vytvořily velmi příjemnou atmosféru. Spnil se tím i jeden z původních cílů našeho setkání - totiž aby se muzikanti jednou za rok sešli a společně se pobavili. Práce muzik na Valašsku (a nejen zde) si toho zasluhuje.
Na hudebním festivalu účinkovalo 17 dětských a 15 dospělých muzik.
Odhad účasti posluchačů, kteří navštívily pořady hudebního festivalu je asi 3000 osob.
Velké díky organizátorů patří mediálním partnerům festivalu, kterými byli Český rozhlas, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura a Mediatel Zlaté stránky.

Radomír Golas,
ředitel hudebního festivalu

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 11.05.2004 v 07:42 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA