PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY BESKYDY a VALAŠSKO - turistický subregion POODŘÍ - turistická oblast TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO - turistická oblast OSTRAVSKO - turistická oblast OPAVSKÉ SLEZSKO - turistická oblast JESENÍKY - turistická oblast HLAVNÍ STRANA Okres Bruntál (region NUTS 4) Okres Karviná (region NUTS 4) Okres Ostrava (region NUTS 4) Okres Frýdek-Místek (region NUTS 4) Okres Nový Jičin (region NUTS 4) Okres Opava (region NUTS 4) Okres Bruntál (region NUTS 4) CZECH REPUBLIC REGION POODŘÍ REGION SLEZSKÁ HARTA ODERSKO BESKYDY-VALAŠSKO DESTINAČNÍ MANAGEMENT MORAVSKOSLEZSKÝ
Čtvrtek 09.07.2020
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Moravskoslezský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Moravskoslezsky kraj
Moravskoslezská nej
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Destinační management MSK
Klastr cestovního ruchu
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Turistika a volný čas
  Informační služby
Kultura a zábava
Hrady a zámky
Památky a architektura
Sport a relaxace
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Zimní sporty
Klub českých turistů
Sdružení a spolky
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
  KLACR.cz, Moravskoslezský klastr cestovního ruchu

Z tiskových zpráv a článků na území okresu

Linhartovský zámek je připraven na zahájení turistické sezóny. První návštěvníci si budou moci prohlédnout nové expozice v sobotu 25. května od 10 hodin.
[celý text] [Zámek Linhartovy, zveřejněno 12.05.2019]
S druhou půlí ledna přichází čas oprášit taneční střevíčky a vyrazit na parket. Příležitostí bude i letos dostatek.
[celý text] [Osoblažsko, zveřejněno 19.01.2017]
Krásná drobná kytička, kterou nezkušené oko snadno přehlédne, přesto natolik nezaměnitelná, že ji lze poznat i z okna vlaku. A to může být její porost tvořen rostlinkami, které mají stonek široký sotva jako nit, která se vám párá na kalhotách a měřit kolem 5 cm. Nevěříte? ...
[celý text] [Osoblažsko, zveřejněno 12.05.2016]
Dnes, 21. ledna 2016, představitelé Moravskoslezského kraje (hejtman Miroslav Novák, 1. náměstek hejtmana Josef Babka) předali novou techniku Zdravotnické záchranné službě, Hasičskému záchrannému sboru a vybraným obcím Moravskoslezského kraje.
[celý text] [Osoblažsko, zveřejněno 21.01.2016]
9. prosince 2015 se v krnovském Kině Mír uskutečnila kinopremiéra filmu Osoblažka od Daniela Bordovského.
Zámek v Linhartovech zve návštěvníky k podzimním prohlídkám - potrvají až do 31. října.
[celý text] [Zámek Linhartovy, zveřejněno 13.10.2015]
I letos se můžete těšit na tradiční velikonoční jarmark, několik trojvernisáží, pasování na prvňáčky, srpnovou noční prohlídku a na závěr roku na vánoční jarmark a vánoční koncert.
[celý text] [Zámek Linhartovy, zveřejněno 20.01.2015]
V adventním čase uplynulého roku 2014 se uskutečnila „dlouho hrozící“ demolice nádražní budovy u vlakové zastávky Horní Povelice.
Ke konci roku 2013 (4. listopadu) byl v nakladatelství Grada vydán český překlad světově známých příběhů o Loupežníku Hotzenplotzovi /v českém překladu Loupežník Hocenploc/.
[celý text] [Osoblaha, zveřejněno 27.12.2014]
Jako každoročně v půli prosince dochází ke změnám jízdního řádu.
11. listopadu 2014 odpoledne na Osoblažsko zavítá prezident republiky v rámci jeho třídenní návštěvy Moravskoslezského kraje.
1. července 2014 byl zahájen provoz muzea v 1. patře budovy č. p. 57. Celou expozici zajistila a uspořádala ve spolupráci s obcí kronikářka paní Marta Pospíšilová.
[celý text] [Jindřichov, zveřejněno 12.10.2014]
V sobotu 20. září přivítali zástupci Slezských zemských drah a Klubu přátel osoblažské úzkokolejky rekordního pětitisícího návštěvníka během jediné sezóny.
Vernisáž kolorovaných dřevořezeb českých panovníků a jejich manželek uvede kastelán a výtvarník Jaroslav Hrubý v sobotu 6.září v prostorách linhartovskího zámku.
[celý text] [Zámek Linhartovy, zveřejněno 05.09.2014]
Vzhledem ke zvýšenému zájmu o jízdu našim vláčkem mezi polskými turisty, jsme se rozhodli pro novou sezónu připravit speciální jízdenku, kterou bude možno platit v Polských Zlotých.
Podnikají v ekoturistice, provozují grafické studio a zabývají se i uměleckými řemesly. Manželé Lenka a Přemysl Drozdovi jsou úspěšní i na Osoblažsku.
[celý text] [Přemyslovský dvůr, zveřejněno 06.06.2013]
Pohádkový zámek v Dívčím Hradě na Bruntálsku má nejistou budoucnost. Žádné ministerstvo ho už nechce, protože jej stát nechal postupně zchátrat.
[celý text] [Zámek Dívčí Hrad, zveřejněno 06.06.2013]
Jestliže se dnes těšíme z objevu prastarých fresek v kostele v Hrozové, nesmíme zapomenout, že právě uplynulo 44 let od smrti P. Josefa Kunického.
Pelhřimovy nechal stát zbourat a vystěhovat v roce 1949, když hrozil válečný konflikt s Polskem. Nyní chtějí nadšenci z Hnutí Duha Jeseníky obec znovu oživit.
[celý text] [Pelhřimovy, zveřejněno 30.01.2013]
Polák Ryszard Brzezinskl se už nemohl dívat na chátrající tři století starou kapli v Pelhřimovech, která kvůli poválečnému odsunu obyvatel zůstala opuštěná a zapomenutá. Přestože kaple leží na českém břehu hraničního potoka, a tedy v sousedním státě, věnoval své peníze i volný čas její záchraně. Svý ...
[celý text] [Zámecká kaple v Pelhřimovech, zveřejněno 27.10.2012]
Ač množstvím nevelká, spolu s Hrozovou a Matějovicemi čítá v současnosti všeho všudy 159 obyvatel, je obec Rusín téměř tak stará jako město Krnov.
[celý text] [Rusín, zveřejněno 13.06.2012]
Na zámku v Linhartovech právě instalují sbírku vycpanin zvěře z celého světa
[celý text] [Zámek Linhartovy, zveřejněno 06.05.2011]
Zámek Linhartovy se opět zaplnil množstvím návštěvníků v sobotu 4. září. Konala se zde vernisáž děl českých i polských fotografů a ostravských umělců, kteří tvoří jako skupina Jurský park.
[celý text] [Zámek Linhartovy, zveřejněno 14.09.2010]
Ve Slezských Rudoltlcích měli základnu účastníci tábora Blažené Osoblažsko. Na tento tábor se v minulosti sjížděli hlavně dobrovolníci, kteří usilovali o záchranu zdevastovaného pelhřimovského kostela.
[celý text] [Slezské Rudoltice, zveřejněno 08.09.2010]
Noční prohlídka zámku v Linhartovech se radí již mezi tradiční akce konající se v posledních srpnových dnech
[celý text] [Zámek Linhartovy, zveřejněno 08.09.2010]
Zpestření závěru prázdnin nabídl linhartovský zámek. Poslední srpnovou sobotu se zde uskutečnil koncert krnovské cimbálové muziky.
[celý text] [Zámek Linhartovy, zveřejněno 08.09.2010]
Čtvrtý ročník největšího letního festivalu v našem regionu, Holčovice fest, nabízí program plný hvězd. V sobotu 3. července se do malebné obce sjede skutečný výkvět současného hudebního nebe. Vstupenky se začaly v předprodejích i prodávat od soboty 1. května za 250 Kč. Na místě budou opět dražší. ...
[celý text] [Holčovice, zveřejněno 05.05.2010]
Na jaře roku 1960 obcí Linhartovy prošla komise ze zástupců MNV, úředníků ONV a vojenské posádky. Na jejich pokyn vojáci označovali modrou barvou a pořadovým číslem objekty, které nejvíc utrpěly za války a podle jejich názoru hyzdily socialistickou vesnici. Označené objekty zapsali do pořadníku na d ...
[celý text] [Zámek Linhartovy, zveřejněno 05.05.2010]
Neuvěřitelné stošesté narozeniny oslavila v rodinném kruhu Evangelia Čarasová z Dívčího Hradu, která je nejstarší obyvatelkou Moravskoslezského kraje a osmým nejstarším občanem České republiky.
[celý text] [Evangelie Čara, zveřejněno 11.03.2010]
Ženské hlasy se vždy ve středu odpoledne ozývají z budovy bývalé školy ve Slezských Rudolticích. Skupina místních obyvatelek sem míří na kurzy výtvarných technik, mezi nimiž je i paličkování.
[celý text] [Slezské Rudoltice, zveřejněno 28.02.2010]
Ve Flemmichově vile bude od 13. února do 14. března k vidění výstava fotografií Sáry Saudkové, která je malou retrospektivou její dosavadní tvorby.
Olomoucký podnikatel Martin Tichý letos nechal plošně vykácet hektar předválečných sadů a zahrad v Novém Lese na Osoblažsku. Tento čin vyburcoval iniciativu na zmapování a záchranu původních odrůd ovocných stromů.
[celý text] [Osoblažsko, zveřejněno 08.12.2009]
Sezóna vánočních jarmarků je v plném proudu. Ten největší na krnovském náměstí sice začíná až zítra, ale davy lidí už vyrazily okusit vánoční atmosféru na linhartovský zámek. Přišlo jich sem na dva tisíce.
[celý text] [Zámek Linhartovy, zveřejněno 08.12.2009]
Přeplněná kapacita krnovského útulku pro psy byla důvodem, proč město Krnov uzavřelo smlouvu o umístění toulavých a nalezených psů s provozovatelem psího útulku ve Slezských Pavlovicích Tomášem Schulzem.
[celý text] [Psí útulek Slezské Pavlovie, zveřejněno 08.12.2009]
Osoblažsko - Olomoucký podnikatel Martin Tichý letos nechal plošně vykácet hektar předválečných sadů a zahrad v Novém Lese na Osoblažsku. Tento čin vyburcoval iniciativu na zmapování dávných sadů a záchranu původních odrůd ovoce.
[celý text] [Lidé do sadů, zveřejněno 02.12.2009]
První kolektivnější seznámení s projektem a ucelenější myšlenky o více lidech k tomuto projektu padly v diskuzi počátkem září 2009 na "Setkání na Fidelově louce ve Víně". První větší posezení se všemi zaangažovanými zastupiteli obcí, občanských sdružení, MAS Opavsko, MAS Rozvoj Krnovska, tis ...
Místní akční skupina (MAS) Opavsko a MAS Rozvoj Krnovská (Česká republika) připravují projekt "Ovoce k lidem, lidé do sadů", jehož hlavním cílem je zvýšení zájmu obyvatel obou regionů o pěstování i zpracování ovoce a rozšíření povědomí o významu ovocných stromů pro krajinu. ...
[celý text] [Lidé do sadů, zveřejněno 01.12.2009]
Další zajímavá výstava ve Flemmichově vile je věnována kouzleni s textilem. Až do 29. listopadu se zde můžete seznámit s výrobky členů krnovského klubu Patchwork.
Z italské základny 2.proslnce 1944 vzlétl ve dvou vlnách letecký svaz amerických bombardova-cích letounů B-24 doprovázených stíhacími letouny Mustang. Přestože jejich cílem byly tři strategické závody na výrobu syntetického benzinu v Polsku, způsobily také tragédii bezvýznamných civilistů ve Vracláv ...
[celý text] [Vraclávek, zveřejněno 18.11.2009]
Zámek Divci Hrad býva často představován jako perla Osoblažská. Historie hradu a pozdějšího zámku spojená s maltézskými rytíři a Sedllckými z Choltic je dostatečně známá a najdeme ji na spoustě webů. Co se zde ale odehrávalo v roce 1945, je stále zahaleno tajemstvím.
[celý text] [Zámek Dívčí Hrad, zveřejněno 18.11.2009]
Historické jízdy na Osoblažce se těší stále větší popularitě, protože organizátoři každou sezónu překvapí něčím novým. Na realizaci některých nápadů už se pracuje, jiné jsou zatím jen ve stadiu úvah.
České dráhy se už pět sezón dělí se Slezskými zemskými dráhami o úzkorozchodnou trať Třemešná - Osoblaha, takzvanou Osoblažsku. České dráhy zde zajišťuji přepravu pasažérů celoročně, Slezské zemské dráhy sem o prázdninách lákají turisty na nostalgické jízdy parních lokomotiv. ...
V počátcích historických jízd na Osoblažce parní lokomotivy obsluhovali pamětníci, kteří pracovali na železnici už v parní éře. Protože je tato práce fyzicky velmi náročná, je nejvyšší čas zaškolit mladé pomocníky.
Slezské zemské dráhy jezdí o prázdninách po Osoblažce s parním vláčkem už pátou sezónu. Prvním rokem tuto atrakci využilo sotva pět set cestujících, letos jejich počet přesáhl deset tisíc.
Úzkokolejka Osoblažka existuje přes sto let. Od samého počátku železniční inženýři navrhovali prodloužení trati z Osoblahy až do polských Raclawlc. Bohužel, napjaté vztahy mezi rakouskou monarchií a Pruskem tehdy neumožnily propojení realizovat. Schengenský prostor bez hranic oživil dávné sny o mezi ...
Vizuální muzika se jmenuje výstava obrazů vědce Luďka Jirouska, který dokázal abstraktní grafické motivy rozvíjet stejnými principy, podle kterých komponují skladatelé hudbu.
[celý text] [Zámek Linhartovy, zveřejněno 06.08.2009]
Lze rozdělit do částí : Poloha, Hranice, Velikost a obyvatelstvo, Národnost, Náboženství, Vodstvo, Horstvo, Klima,
[celý text] [Osoblažsko, zveřejněno 06.08.2009]
V rozmezí několika let slaví mnohé obce na Osoblažsku významná jubilea svého vzniku. Jedná se zpravidla o 700 až 750 let. Nabízí se otázka, proč tomu tak je?
[celý text] [Osoblažsko, zveřejněno 06.08.2009]
Na rusínskou pouť se vydávají sousedé z polských pohraničních obcí již od samého počátku v roce 1993, kdy byla postavena rusínská poutní kaple.
[celý text] [Kaple Navštívení panny Marie, zveřejněno 06.08.2009]
Velkolepou divadelní taškařici v podání Divadla klauniky z Brna nabízí zámek v Linhartovech v sobotu 8. srpna od 19 hodin. Na nádvoří zámku se odehraje didaktická klauniáda na motivy románu Miguela Cervantese Saavedry uchopená dle vzoru J. A. Komenského.
[celý text] [Zámek Linhartovy, zveřejněno 06.08.2009]
Zámek ve Slezských Rudolticích zahájil svou vlastně první oficiální sezónu.
[celý text] [Zámek Slezské Rudoltice, zveřejněno 15.07.2009]
Grafika, malby, kresby, linoryty i dřevěné reliéfy a objekty zaplnily dva výstavní sály linhartovskeho zámku. Vernisáž odstartovala výstavu krnovského výtvarníka Ladislava Steiningera a jeho polského kolegy Krzystofa Rusieckého.
[celý text] [Zámek Linhartovy, zveřejněno 15.07.2009]
Kořeny hudebního festivalu Holčovice fest sahají do roku 2007, kdy vznikl jako připomínka smutného desátého výročí tragických povodní. Ty zpustošily Holčovice v roce 1997, takže původně festival nesl podtitul Deset let poté.
[celý text] [Holčovice, zveřejněno 15.07.2009]
Hrozováci přichystali velkolepé oslavy 700. narozenin své obce. Přestože tato obec dnes má jen šestnáct stálých obyvatel, sešlo se zde tolik hostů z Krnovská, Osoblažská a Polska, že jim ani nestačilo parkoviště a přichystané lavičky.
[celý text] [Hrozová, zveřejněno 15.07.2009]
Slavnostní vernisáží bude v sobotu 4. července otevřena na zámku v Linhartovech výstava, která prezentuje současné české a polské výtvarné umění.
[celý text] [Zámek Linhartovy, zveřejněno 30.06.2009]
Výtvarnice Hana Dubaj a Eva Kožušníková představily v neděli na rudoltickém zámku formou módní přehlídky novou kolekci autorských šperků.
[celý text] [Zámek Slezské Rudoltice, zveřejněno 30.06.2009]
"Každá rodina si na cestu do vlasti mohla vzít pár koní s postroji, vůz, dvě krávy a dvě tuny zavazadel. I když odjížděli rádi, přece jen se smíšenými pocity. Zejména starší lidé se se slzami v očích loučili se svými domovy, vybudovanými prací a odříkáním tří pokolení za dobu zhruba osmdesáti let (a ...
[celý text] [Hrozová, zveřejněno 23.06.2009]
Konec 2. světové války v Hrozové popisuje ve své knize "Neboj se! Já jsem s tebou." hrozovský rodák a pozdější profesor mnichovské univerzity Josef Scharbert následovně".
[celý text] [Hrozová, zveřejněno 23.06.2009]
V Osoblaze si v sobotu 20. června přijdou na své turisté, hasiči i milovníci železniční historie. Slavit se bude od brzkého rána až do noci a jedna akce bude střídat druhou.
[celý text] [Osoblaha, zveřejněno 16.06.2009]
Velkolepé oslavy 111. výročí existence osoblažské úzkokolejky v sobotu 20. června budou ve znamení parních vlaků. Vlaková souprava tažená funící lokomotivou vyjede už z Krnova. Z Třemešné do Osoblahy bude pokračovat úzkokolejná souprava tažená dvěma parními lokomotivami, což je evropská rarita. ...
Nejstarší písemná zmínka o Hrozové pochází z června 1309, proto se Hrozováci chystají na velkolepé oslavy sedmi set let své obce. Příběh, který vypráví o založení Hrozové a připomíná nejdůležitější okamžiky její historie, nacvičuje skupina scénického šermu Folleto. ...
[celý text] [Hrozová, zveřejněno 16.06.2009]
Těsně po desáté hodině minulý čtvrtek dopoledne vyděsil obyvatele Linhartov ostrý zvuk hasičských a policejních sirén.
[celý text] [Zámek Linhartovy, zveřejněno 10.06.2009]
Podle autobusového jízdního řádu jsou Slezské Rudoltice od Krnova po silnici vzdáleny přes třicet kilometrů. Přitom vzdušnou čarou přes Polsko je to sotva patnáct kilometrů.
[celý text] [Slezské Rudoltice, zveřejněno 02.06.2009]
Třetí ročník pochodu Osoblažském Po stopách volavky bílé se uskuteční na Den železnice 20. června. Úzkorozchodná trať z Třemešné do Osoblahy bude tento den slavit tři jedničky neboli 111. výročí uvedení do provozu.
[celý text] [Osoblažsko, zveřejněno 02.06.2009]
Deštivé a chladné počasí přinutilo organizátory slavnostního zahájení letošní sezóny na zámku Linhartovy pozměnit připravený program, na který se přišlo podívat méně návštěvníků, než bylo zvykem v předchozích letech.
[celý text] [Zámek Linhartovy, zveřejněno 02.06.2009]
V Dubnici 23.května 2009 Vážený pane doktore, Nebudu psát o Vaší zahradě a o tom, jak ji vytvořit krásnou, byť je právě toto má profese a v tomto oboru se, myslím, vyznám. Tento kus krajiny je Váš. Vy jste za ni zodpovědný. Budu psát o vztahu ke krajině, kterou, jak jsem se dozvěděl, máme oba nad ...
[celý text] [Nový Les, zveřejněno 01.06.2009]
Jako na talíři měli ve čtvrtek 21. května naservírovány atrakce Krnovská a Osoblažská polští účastníci seznamovacího výletu. Autobus k nám přivezl z Polska zástupce turistických center, médií, podnikatele v cestovním ruchu i zástupce samospráv a případné investory.
Nenápadná malá obec Hrozová na Osoblažsku chystá 5. července 2009 velkorysé oslavy 700. výročí své existence. S historií Hrozové je neoddělitelně spjato jméno rodáka dr. Josefa Scharberta, který byl iniciátorem výstavby jediné-nového kostela na Osoblažsku v polistopadové éře. ...
[celý text] [Hrozová, zveřejněno 27.05.2009]
Osoblažsko a Krnovsko považuji zajedno z nejpříjemnějších míst, spojuje mnoho krásných krajin, které mne oslovily. Má místa milá i vysloveně ošklivá. Jsem rád, že mne život do těchto míst zavál a za těch pár let, co se zde pohybuji, se mi kraj líbí více a více.
[celý text] [Nový Les, zveřejněno 27.05.2009]
Starostka Slezských Rudoltic Martina Jalamasová je zaskočena rozsahem kácení v Novém Lese. Krajinář Petr Ondruška zase nechápe, jak mohl známý ekolog a zakladatel Strany zelených Martin Tichý vykácet přes hektar hodnotného porostu, který chránil před sluncem stanoviště ohrožených lilií. ...
[celý text] [Nový Les, zveřejněno 27.05.2009]
Medvěd, žirafa, turista a kočár, tak přesně takovou nesourodou skupinku mohli lidé potkat na silnici mezi Městem Albrechticemi a Linhartovy. Řeč je totiž o nových papírových obyvatelích linhartovského zámku, které vyrobily děti z výtvarné dílny Jaroslava Hrubého.
[celý text] [Zámek Linhartovy, zveřejněno 26.05.2009]
NOVÝ LES, SLEZSKÉ RUDOLTICE - Před válkou byla obec Nový Les u Slezských Rudoltlc obklopena pečlivě udržovanými zahradami a sady. Po odsunu německého obyvatelstva se Osoblažsko vylldnllo, takže zahrady v Novém Lese byly ponechány přes šedesát let svému osudu v téměř bezzásahovém režimu. ...
[celý text] [Nový Les, zveřejněno 26.05.2009]
Na zámek putoval lev i turista z papíru.
[celý text] [Zámek Linhartovy, zveřejněno 24.05.2009]
Na známou osoblažskou železniční trať vyjel technický unikát: úzkorozchodná parní lokomotiva Škoda. Je to poslední z pěti exemplářů, které byly vyrobeny před šedesáti lety Škodovkou pro Jugoslávii.
Už jen něco přes dva týdny zbývá do slavnostního zahájeni Mezinárodního kulturního léta 2009 na zámku v Linhartovech.
[celý text] [Zámek Linhartovy, zveřejněno 12.05.2009]
Po desetiletích uzavření před veřejnosti alespoň na jedno dopoledne otevře zájemcům své brány zámek v Branticích. Je to první krok, který se má na dosud uzavřený zámek zase vrátit oživení.
[celý text] [Zámek Brantice, zveřejněno 07.10.2008]
Letošní setkání Hrozováků se neslo ve slavnostním duchu. Kněz Marian Nowak po mši před kostelem požehnal nový kříž. Jeho výrobu iniciovalo sdružení Královský stolec. Kříž je věnován všem, kteří se do této obce nastěhovali až po válce, tedy po roce 1945.
[celý text] [Hrozová, zveřejněno 07.10.2008]
Předmnichovský masakr v Sudetech, při kterém zfanatizovaní henleinovci zavraždili šest příslušníků Stráže obrany státu (SOS), známe jako Liptaňskou tragédii. Došlo k ní před sedmdesáti lety, 22. září 1938.
[celý text] [Liptaň, zveřejněno 23.09.2008]
Tři skupiny z Moravskoslezského kraje odehrají v sobotu 27. října od 17.30 hodin společně koncert na zámku v Linhartovech.
[celý text] [Zámek Linhartovy, zveřejněno 23.09.2008]
Obec Hrozová má sice pouhých sedmnáct obyvatel, ale když se všichni nadchnou pro společnou věc, dokážou udělat spoustu práce.
[celý text] [Hrozová, zveřejněno 02.09.2008]
PELHŘIMOVY, PILGRZYMOW - Před pár léty obce Krnovska a Osoblažska ještě nepočítaly s tím, že hranice s Polskem v Schengenu se zcela otevřou a region bude tvořit jeden celek. Turistické průvodce se proto nezmiňují o zajímavostech na polské straně a dokonce i mnozí starostové teprve teď objevují pols ...
[celý text] [Pelhřimovy, zveřejněno 27.08.2008]
Tři desítky dobrovolníků ze všech koutů republiky se vypravily na tábor Blažené Osoblažsko, aby svou prací pomohly zachránit zdevastovaný kostel v Pelhřimovech. Jeho střecha se před pár lety zřítila.
[celý text] [Ruina kostela Sv. Jiří, zveřejněno 27.08.2008]
Čtyřicet sboristek pod vedením dirigenta Kamila Trávníčka zazpíval návštěvníkům zámku v Linhartovech. Koncert byl generálkou na festival v Německu.
[celý text] [Zámek Linhartovy, zveřejněno 29.07.2008]
Obec Rusín čeká tento víkend velká sláva. Tradiční Rusínské pouti bude v neděli v 10:30 hodin předcházet oficiální otevření komunikace Rusín - Gadzowice.
[celý text] [Rusín, zveřejněno 29.07.2008]
Nedávno Slezské Rudoltice prokázaly, že jsou majitelem svého zámku, a nyní se totéž povedlo Branticím. Také Brantice v archivech dohledaly listiny, které dokazují, že historickým majitelem zámku je obec. Ministerstvo zdravotnictví ČR brantický zámek nesmí prodat, jak zamýšlelo, ale musí ho vrátit o ...
[celý text] [Zámek Brantice, zveřejněno 15.07.2008]
Cílem Obchodně-podnikatelské fakulty Slezské univerzity v Karviné je přiblížit nabídku atraktivních studijních oborů blíže k zájemcům o vysokoškolské vzdělání, a to i mimo své karvinské působiště. Jedním z konkrétních kroků tohoto záměru je dislokace dvouletého programu celoživotního vzdělávání baka ...
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 09.06.2008]
který se uskuteční v sobotu a v neděli 28. - 29. června 2008 vždy v 9,00 hodin na dvou hřištích kopané v Moravskoslezském Kočově.
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 09.06.2008]
Sobota 9.30 otevření areálu 10.15 Dechový orchestr mladých Krnov 11.15 The Next Momevent - taneční skupina Rýmařov 11.30 Dixieland 13.00 oficiální zahájení slavností 13.15 The Big Stuff - akustický pop-rock ...
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 09.06.2008]
XXXVI. ročník Mezinárodní večerní běh Bruntálem a Běh naděje pátek 20.6. 15 hodin areál ZŠ Cihelní Streetballový turnaj - tříčlenných družstev / startovné 400,-Kč dospělí/družstvo, 300,-Kč mládež/družstvo + koncert skupiny Maraton 18 hodin Kulturní středisko, Dukelská 2 Tanec je život - ta ...
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 09.06.2008]
Akce Zámecké muzicírování v sobotu 31.května 20008 od 14. hodin letos poprvé otevře bránu zámku ve Slezských Rudolticích veřejnosti. Letošní turistická sezona na tomto zámku zpočátku vypadala velmi nejistě.
[celý text] [Zámek Slezské Rudoltice, zveřejněno 29.05.2008]
Slezské Rudoltice si mohou oddechnout. Po mnoha letech se konečně uzavírá boj o zámek vítězstvím obce. Ministerstvo zdravotnictví, které nejdřív zámek slíbilo bezplatně obci a pak ho prodalo v dražbě, muselo nakonec pod tíhou důkazů uznat, že zámek je historický majetek obce. ...
[celý text] [Zámek Slezské Rudoltice, zveřejněno 20.05.2008]
Zámek v Linhartovech se již pomalu připravuje na letošní sezonu. Děti tvoří do své zámecké galérie další obří sochy z papíru.
[celý text] [Zámek Linhartovy, zveřejněno 15.05.2008]
Demokracie zatím prohrává PÉČE O KRAJINU NENÍ LEVICOVÉ TÉMA - TO SI JEN PRAVICE NECHALA UKRÁST Ve chvíli, kdy se dostali "zelení" do vlády a ministerstvo životního prostředí obsadil Martin Bursík, domnívali jsme se (někteří), že otázka "přehrady, která stejně nic neřeší", zůstane pouze marným pokuse ...
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 29.04.2008]
Dne 29. ledna 2008 v Praze proběhl pod záštitou Ministerstva vnitra a Ministerstva životního prostředí národní workshop, spojený s vyhlášením výsledků soutěže " O lidech s lidmi". Tato soutěž je na téma zapojování veřejnosti do rozhodovacích procesů státní správy a samosprávy. ...
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 29.04.2008]
Ambicí této publikace je usnadnit OSVČ jejich podnikatelský život. Formou otázek a odpovědí provádí problematikou sociálního zabezpečení osob samostatně výdělečně činných. Dokument tak seznamuje s právy a povinnostmi při začátku podnikání a druhy samostatně výdělečných činností. Dále předkládá, co m ...
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 29.04.2008]
Přírodovědecká fakulta UP Olomouc nabídne od podzimu letošního roku nové studium pro odborníky, kteří budou chtít pracovat ve specializovaných jednotkách české armády. Jako první česká vysoká škola hodlá olomoucká přírodověda otevřít civilní obor se zaměřením na vojenské laserové a termovizní systém ...
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 21.04.2008]
...a co vás čeká? Je toho spousta.......soutěže,tancování,hry kolo štěstí........ A vše co si pro vás skřítci připraví!!!!!
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 09.04.2008]
Od roku 1814 stával na rusínském kopci, dříve zvaném Klobouk, kostelík zasvěcený Navštívení P. Marie. Kostelík byl dominantou zdejšího kraje těsně na hranicích s dřívějším Pruskem (po 2. sv. válce s Polskem). Býval téměř půldruhého století poutním místem hojně navštěvovaným jak z území Osoblažska, t ...
[celý text] [Kaple Navštívení panny Marie, zveřejněno 01.04.2008]
Historické skvosty zapůjčené z krnovského muzea budou zdobit sály zámku v Linhartovech.
[celý text] [Zámek Linhartovy, zveřejněno 25.03.2008]
Poskytl peníze dobrovolníkům z Hnutí Duha, kteří na něm pracují již několik let.
[celý text] [Ruina kostela Sv. Jiří, zveřejněno 06.11.2007]
Letošní návštěvnickou sezonu na linhartovském zámku uzavřel koncert mladé skupiny The big stuff.
[celý text] [Zámek Linhartovy, zveřejněno 24.10.2007]
Přestože obec Hrozová má necelých dvacet stálých obyvatel, na tradiční akci Setkání Hrozováků se jich zde sešlo přes 150.
[celý text] [Hrozová, zveřejněno 11.10.2007]
Letošní hlavní sezona na zámku Linhartovy bude ukončena velkolepým koncertem kapely THE BIG STUFF již v sobotu 20.října 2007.
[celý text] [Zámek Linhartovy, zveřejněno 09.10.2007]
Rád bych pro všechny zodpověděl zapeklitou otázku Honzy Košuliče, proč jsou "Moravské" Pelhřimovy, ale "Slezské" Rudoltice, protože si troufám tvrdit, že jsem jeden z mála, který tento fenomén vysvětlit dokáže. Tedy :
[celý text] [Pelhřimovy, zveřejněno 03.10.2007]
V Hrozové, která čítá celkem do dvaceti stálých obyvatel, se v sobotu 29. 9. sešlo přes 150 lidí. Slavnost byla zahájena v historickém kostele sv. Michaela arch. přeplněném účastníky koncertem Petra Škarohlída, Eduarda Müllera a Veroniky Glötzerové - hlavních interpretů CD "Varhany z Osoblažska". ...
Milovníci historie, zámeckých parků i současného umění mohou navštívit linhartovský zámek i v dalších týdnech. Jeho provozovatelé se rozhodli kvůli povodním prodloužit letošní sezonu o pár týdnů.
[celý text] [Zámek Linhartovy, zveřejněno 02.10.2007]
Rumunská parní lokomotiva Resita, která je hlavní letní atrakcí na osoblažské úzkokolejce, dostane příští rok možná rakouskou sestřičku.
Neustrnout a neuspokojit se s dosaženým - to je základ úspěšného podnikání. Po čtvrtém roce provozu výletní vlakové soupravy mají Slezské zemské dráhy, o.p.s. (SZD) už bohaté zkušenosti. Přestože letos byl velký zájem o cestování vláčkem, jeho provoz je stále ztrátový. ...
Parní lokomotiva, supíci po trati mezi zlátnoucím zlátnoucím obilím a táhnoucí za sebou nesourodou, leč atraktivní změť historických vagonků - takový pohled nabízí po celé prázdniny osoblažská úzkokolejka.
Obec Rusín je od polských Gadzowic vzdálená tři kilometry. Hraniční přechod leží uprostřed mezi nimi. Tento přechod využívají desítky lidí, kteří směřují do sousedního státu například na pouti, na výlety nebo na sportovní utkání. Přestože se za půl roku oba státy stanou součástí Schengenském prostor ...
Zřicenina hradu Fulštejna u Bohušova se v sobotu po setmění opět stala rejdištěm strašidel.
[celý text] [Zřícenina hradu Fulštejn, zveřejněno 05.09.2007]
V Linhartovech si nenechali ujít velkolepou ohňovou show. Originální představení sehrálo dvacet členů spolku Historika z Frenštátu pod Radhoštěm.
[celý text] [Zámek Linhartovy, zveřejněno 29.08.2007]
Jaroslava Wenigerová, náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje, zavítala s komisí ostravského magistrátu minulý týden dosrubového městečka u Dívčího Hradu.
[celý text] [Dívčí Hrad, zveřejněno 16.08.2007]
Mouřenín, bílá paní, duchové a hraběnky provázeli na linhartovským zámkem.
[celý text] [Zámek Linhartovy, zveřejněno 13.08.2007]
Občanském sdružení Královský stolec má ve svém programu především obnovu kulturních tradic a světských i sakrálních památek na Osoblažsku. Kromě konkrétních křížů, alejí, kostelů, kapliček, hřbitovů a cest se sdružení zajímá také o něco tak nehmotného, jako je zvuk varhan. ...
Zámek ve Slezských Rudolticích láká návštěvníky nejen krásnou architekturou, cenným parkem a rozléhlými interiéry, ale také výstavním a kulturním programem. Své brány otevře návštěvníkům 2.června.
[celý text] [Zámek Slezské Rudoltice, zveřejněno 01.06.2007]
Ani silná bouřka neodradila stovky zájemců z celého kraje od účasti na slavnostním zahájení Mezinárodního kulturního léta na zámku v Linhartovech.
[celý text] [Zámek Linhartovy, zveřejněno 29.05.2007]
Nadšenci všech věkových kategorií v čele s Jaroslavem Hrubým pracují o víkendech na zámku v Linhartovech.
[celý text] [Zámek Linhartovy, zveřejněno 29.05.2007]
Do Linhartov za historií, výtvarným uměním a také na hudební koncerty.
[celý text] [Zámek Linhartovy, zveřejněno 18.04.2007]
Děti z Albrechticka pod vedením výtvarníka a učitele Jaroslava Hrubého dokončují obří basu, se kterou se usilují o zápis do České knihy rekordů.
Nad Městem Albrechticemi se tyčí dvě telekomunikační věže, které původně sloužly servisní firmě Telepoint pro přenos signálu O2. Protože operátor toto zařízení již nevyužívá, rozhodl se obě věže darovat Albrechticím za symbolickou korunu. Albrechtické zastupitelstvo má záměr jednu z věží přestavět n ...
[celý text] [Město Albrechtice, zveřejněno 21.02.2007]
Projekt Rudoltic pomůže parku i nezaměstnaným.
[celý text] [Slezské Rudoltice, zveřejněno 18.02.2007]
Nejdelší papírová stonožka, vytvořená v České republice, měří 1 523 metrů a skládá se ze 7 616 článků. Tento ustavující rekord vytvořili pod dohledem porotců z agentury Dobrý den ve čtvrtek 30.listopadu 2006 žáci Základní školy v Osoblaze.
[celý text] [Osoblaha, zveřejněno 06.12.2006]
Historické šicí stroje, dobové kostýmy a další exponáty postupně zaplňují interiér jednoho z nejatraktivnějších zámků Osoblažska na Bruntálsku.
Patrová budova s téměř čtvercovým půdorysem a čtyřmí okrouhlými nárožními věžemi zakončenými cimbuřím. Tak, vypadá nevyužitá kulturní památka, která se měla stát jedním z turistických lákadel Moravskoslezského kraje. Její osud je však stále nejasný.
[celý text] [Dívčí Hrad, zveřejněno 30.11.2006]
Už v dobách, kdy úzkokolejná trať vznikala na rýsovacích prknech železničních inženýrů, se posuzovala možnost prodloužení kolejí z Osoblahy až do polských Raclawic. Bohužel napjaté vztahy mezi Raousko-uherskou monarchii a Pruskemtehdy neumožnily propojení železnic realizovat.
Na zámku v Hošťálkovech dnes sídlí domov pro ženy s mentálním postižením Harmonie,ale toto zařízení se bude v lednu stěhovat do nového sídla v Krnově. Majitel zámku krajský úřad vyzval zájemce o privatizaci této kulturní památky, aby předložil své návrhy.
[celý text] [Zámek Hošťálkovy, zveřejněno 01.11.2006]
Místní akční skupina Nízký Jeseník
MAS Nízký Jeseník vznikla za účelem vytvoření společné strategie trvale udržitelného rozvoje a její implementace za použití podpory všech možných prostředků kraje, státu, EU a jiných. Vznik MAS vychází z Operačního programu Rozvoj venkova a multifunkčního zemědělství , podopatření 2.1.4. Rozvoj venk ...
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 02.08.2006]
Podnikatelé se od 1. srpna 2006 budou moci registrovat k podnikání, případně provést změny v registraci, prostřednictvím jediného formuláře a na jednom místě.
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 30.06.2006]
Stávající řidičské průkazy (vydané od 1.7.1964 do 30.4.2004) jsou i nadále platné, a to ve všech členských státech Evropské unie. Jejich výměna je časově rozložena do termínů uvedených v tabulce:
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 20.06.2006]
Studenti krnovské střední školy průmyslové, kteří se věnují oboru uměleckořemeslného zpracování textilu, prezentují své práce na zámku ve Slezských Rudolticích.
[celý text] [Slezské Rudoltice, zveřejněno 27.05.2006]
Vernisáž česko-polské výstavy fotografií zahájí 27.května druhou sezonu na linhartovském zámku. Tento zámek byl po dlouhá desetiletí uzavřen, protože sloužil jako skladiště. Po rozsáhlých úpravách byl pro veřejnost otevřen přesně před rokem.
Suchá Rudná l Teprve minulý rok vzniklo z podnětu nadšených rekreačních sportovců občanské sdružení Lyžařské běžecké tratě Suchá Rudná a hned první zimu mohlo s podporou Moravskoslezského kraje, Karlovy Studánky a Světlé Hory a souhlasem správců lesů udržovat v krajině první okruhy. ...
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 17.05.2006]
Proti toku Kobylího potoka se nachází osada Vráclavek. O jeho vzniku se nedochovaly žádné prameny. Pověst vypráví, že se v lesích usadili uhlíři z Vratislavi. Místo nazvali Klein Breslau, tedy Malá Vratislav, z čehož vznikla název Vráclavek.
[celý text] [Vraclávek, zveřejněno 03.05.2006]
Velmi bohatým kulturním a společenský děním ožije již za několik týdnů linhartovský zámek.
STÁTNÍ LÉČEBNÉ LÁZNĚ K A R L O V A S T U D Á N K A, s. p. se sídlem v Karlově Studánce, PSČ 793 24 Registrace u Krajského soudu v Ostravě v obchodním rejstříku: A.XIV 481
[celý text] [Karlova Studánka, zveřejněno 06.04.2006]
STÁTNÍ LÉČEBNÉ LÁZNĚ K A R L O V A S T U D Á N K A, s. p. se sídlem v Karlově Studánce, PSČ 793 24 Registrace u Krajského soudu v Ostravě v obchodním rejstříku: A.XIV 481
[celý text] [Karlova Studánka, zveřejněno 03.04.2006]
Včerejší 21. březen je oficiálně prvním dnem jara . Jeho první ptačí poslové však k nám začali přilétat už před několika týdny. Ministerstvo životního prostředí v souvislosti s aktuální mediální popularitou ptačí chřipky (resp. viru H5N1) varuje před jakoukoli panikou, zabíjením ptáků či ničením je ...
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 23.03.2006]
Vážení občané, Vláda České republiky deklarovala svůj zájem na zlepšování právního prostředí, protože si uvědomuje důležitost kvality právních předpisů pro další rozvoj České republiky. Zlepšení právního prostředí se projeví, jak napovídají zahraniční zkušenosti, úsporami ve veřejném i soukromém s ...
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 22.03.2006]
Krnovská nemocnice (Sdružené zdravotnické zařízení Krnov) včera otevřela novou stomickou ambulanci. Zařízení výrazně rozšíří péči o pacienty, kteří mají po závažných onemocněních (např. rakovina tlustého střeva či konečníku) umělé střevní a močové vývody. Dosud byli "stomici", jak se těmto pacientům ...
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 13.03.2006]
Byla jsem týden na zimní dovolené a strávili jsme ho téměř celý na lyžařském vleku v Guntramovicích. Nevěřila bych, jak je to tam úžasné. Nádherná příroda, volno, žádné fronty, levné ceny , vynikající zážitky, milí lidé....
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 13.03.2006]
Mnoho lidí si myslí, že mammologická vyšetření prsou jsou určena jen ženám. Není to ale tak docela pravda. V krnovské nemocnici (Sdružené zdravotnické zařízení Krnov) se mohou na mammologii objednat i muži. Loni tam absolvovalo vyšetření prsu celkem 35 mužů, z nichž u jednoho byl objeven zhoubný nád ...
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 07.02.2006]
MUDr. Jan Stránský, chirurg z rakovnické nemocnice, vyznavač přírodní medicíny, dlouholetý spolupracovník Energy a firemní lektor, rozpoutal nedávno na základě novinového článku diskusi na téma obávaných virových epidemií.
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 07.02.2006]
Ve Slezských Rudolticích v pátek 13.ledna 2006 odpoledne v budově Okálu odstartoval pod záštitou obecního úřadu cyklus kurzů paličkování pro veřejnost.
[celý text] [Slezské Rudoltice, zveřejněno 31.01.2006]
Případní další zájemci se o těchto kurzech mohou dovědět podrobnosti na čísle 554 656 105. kurzy paličkování v Rudolticích jsou součástí rozsáhlejšího programu, který usiluje o oživení tradičního řemesla na Osoblažsku, kde před válkou fungovala vyhlášená škola paličkování krajky. ...
[celý text] [Slezské Rudoltice, zveřejněno 31.01.2006]
Daň z příjmů fyzických osob Všem poplatníkům daně z příjmů fyzických osob bez ohledu na druh a zdroj příjmů je určen tiskopis "Přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období 2005" (vzor č.12). Znamená to, že tiskopisy Přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období 2004 ty ...
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 31.01.2006]
Zajímavý je například server TIP-PRACE.cz . Jde o server s nejširší nabídku volných pracovních míst v ČR. Jednoduché a rychlé vyhledávání a vkládání volných pracovních míst a životopisů. Návštěvnost - denně více než 11.000 přístupů (špička v návštěvnosti v ČR). ...
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 31.01.2006]
Obchodní značka slaví 17. dubna 2006 výročí 100 let společnosti Osram
V sobotu 21.ledna 2006 se na sále kulturního domu v Dívčím Hradu konálo od 15 hodin vystoupení souboru polských dětí Jasjelka z Lubrze a Dětského dechového orchestru z Lubrzy.
Kdo se těšil, až v lázních Karlova Studánka vyroste zimní atrakce - obří ledová homole, ten se dočkal. Neustálý proud vody, vysoké mrazy a také sluníčko modelují den po dni obří monolit zářící mnoha barevnými odstíny od ledové modři a zeleně až po čistou bílou.
[celý text] [Karlova Studánka, zveřejněno 13.01.2006]
INFORMACE PRO PODNIKATELE
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 11.01.2006]
Ve školním roce 2006/2007 zahájí v Praze výuku nová střední škola - EDUCAnet - Soukromé gymnázium s.r.o.
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 11.01.2006]
INFORMACE PRO PODNIKATELE
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 11.01.2006]
V souvislosti se zvýšením minimální mzdy se od 1. ledna 2006 a poté opětovně 1. července 2006 navyšují také minimální mzdové tarify. Nejnižší tarifní stupeň přitom odpovídá minimální mzdě.
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 09.01.2006]
Dobrý zdroj dopravních informací a nejen z dálnice je na www.rsd.cz nebo přímo http://www.rsd.cz/rsd/rsd.nsf/Edit/Dopravn%C3%AD%20informace?Open&area=Dopravn%C3%AD%20informace&lng, napsal nám náš spolupracovník a čtenář pan Hendrych ze Vsetína, k našemu článku o informacích týkajících se stavu dálni ...
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 09.01.2006]
S rozšířením spektra nabízených služeb pro lidi, kteří se ocitli různými způsoby v nouzi, přichází Dům na půl cesty v Bruntále, který provozuje Slezská diakonie již druhým rokem, konkrétně od dubna 2004.
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 09.01.2006]
Vážení kolegové a kolegyně, v roce 2006 byste se měli dobře orientovat v následujících termínech. Všechny tyto níže uvedené materiály si můžete stahnout z BUSINESS INFO.
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 02.01.2006]
ZKUSTE SILVESTRA V KARLOVĚ STUDÁNCE, UPROSTŘED VELEBNÉHO TICHA LESNÍCH VELIKÁNŮ A NĚŽNÉ SNĚHOVÉ POKRÝVKY. JEN SEM TAM POD VAHOU SNĚHU PRASKAJÍCÍ VĚTVIČKA MŮŽE NARUŠIT TICHO, DO NĚHOŽ SE VNOŘÍ VAŠE DUŠE. SPOJTE VEČER I S HUDEBNÍM ZÁŽITKEM A UŽIJTE SI NOVOROČNÍ PROCHÁZKY V NEUSTÁLE OBNOVOVANÉM ...
[celý text] [Karlova Studánka, zveřejněno 21.12.2005]
Úřad práce v Bruntále informuje Informace o novele zákona o zaměstnanosti
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 13.12.2005]
Krnovská nemocnice (SZZ Krnov) v těchto dnech otevřela zcela novou jednotku intenzivní péče (JIP). Zařízení výrazně zlepší péči o pacienty, kteří mají těžké neurologické onemocnění, jako jsou cévní mozkové příhody, epileptické záchvaty a zánětlivá onemocnění mozku a míchy. "Tato jednotka se zařadí ...
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 09.12.2005]
Lyžařský vlek U tenisu v Karlově Studánce zahájil v sobotu 3. 12. 2005 provoz pro veřejnost.
[celý text] [Karlova Studánka, zveřejněno 05.12.2005]
Paní Cecílie Kořínková oslavila 19. listopadu 2005 v kruhu početného příbuzenstva a mnoha přátel své 100. narozeniny.
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 05.12.2005]
Nad Obornou byl nalezen most pocházející z roku 1872. Zní to dost nesmyslně, když ho generace obyvatel užívaly při cestách do lesů za železniční tratí, když šli pro klest nebo třeba na hřiby.
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 09.11.2005]
Upozorňujeme na spuštění nového vyhledavače dotací EU, který byl připraven Odborem Rámce podpory Společenství ve spolupráci s dalšími resorty a řídícími orgány.
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 08.11.2005]
Jedenadvacet dětí a dva dospělí už onemocněli v Bruntále žloutenkou typu A, další dítě s příznaky onemocnění bylo na infekční oddělení opavské nemocnice odvezeno preventivně. Epidemie hepatitidy typu A vypukla ve městě v půli října v západní lokalitě města na Dlouhé ulici, kde žije početná romská k ...
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 08.11.2005]
V OPAVĚ VZNIKÁ VZDĚLÁVACÍ CENTRUM, TAKOVÉ JAKÉ NUTNĚ POTŘEBUJEME POZVÁNKA NA DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ 31.10.2005 v 10:00 Peníze EU podporují vzdělávání a pracovní příležitosti pro kvalifikované dělnické profese v Moravskoslezském kraji
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 01.11.2005]
V rámci nově budovaného Historického parku Moravy a Slezska byla v srpnu v Jiříkově otevřena "Galerie u Halouzků". Jiříkov se tak opět dostává do povědomí obyvatel i návštěvníků, nejdříve to byl film "Divoké včely", který se zde natáčel, a nyní touto galerií, která určitě stojí za návštěvu. Najdeme ...
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 26.10.2005]
Lyžařský areál v Ramzové je co do kvality poskytovaných služeb nejlepším střediskem v Jeseníkách a desátým nejkvalitnějším zimním areálem v České republice. Informaci zveřejnil turistický server Holidayinfo, který spolupracoval na hodnocení s firmou Sitour.
Úplně prvním, kdo si podal objednávku na film BRUNTÁL V KRAJINĚ NÍZKÉHO JESENÍKU, byl dnes ráno pan Alois Vilímek z Bruntálu. Během dne začaly chodit další objednávky. Na Bruntálské podzimní business party byl s úspěchem promítnut film BRUNTÁL V KRAJINĚ NÍZKÉHO JESENÍKU.
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 25.10.2005]
V Bruntále vypukla epidemie žloutenky. První případ byl hlášen ve čtvrtek, do včerejšího poledne už laboratorní rozbory odebraných vzorků krve potvrdily onemocnění hepatitidou typu A u patnácti lidí, povětšinou dětí. Všichni jsou z lokality na Dlouhé, kde v bytech první kategorie žije početná romská ...
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 21.10.2005]
- při karanténě časté mytí rukou mýdlem a oplachování v dezinfekčním roztoku a to po každém použití záchodu či koupelny i před jídlem - dezinfekce zdravotní techniky i klik dveří nejlépe roztokem chloraminu, sava či jiných dezinfekčních prostředků - úzkostlivá, až extrémní čistota ve všech částe ...
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 21.10.2005]
22. listopadu - koncertní sál Základní umělecké školy Jiří Vodička - housle, Radana Kubíčková - klavír Koncert mladičkého (nar. 10.12.1988) houslisty, který získal již řadu mezinárodních ocenění. Od roku 2002 hraje na mistrovský nástroj, který získal od Václava Hudečka, jako nejlepší účastní ...
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 11.10.2005]
Do Vánoc by mohl v centru Vrbna pod Pradědem stát objekt nového supermarketu, otevře se ale nejdříve na jaře.
[celý text] [Vrbno pod Pradědem, zveřejněno 11.10.2005]
V termínu od 4.10. do 11.10.2005, bude prováděna vakcinace lišek proti vzteklině. Vakcína bude pokládána letecky.
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 07.10.2005]
DĚTSKÁ OPERA PŘIPOMENE NEJEN TEREZÍN
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 30.09.2005]
Ve Státních léčebných lázních Karlova Studánka jsou možnosti pořádání konferencí, školících a prezentačních akcí, včetně relaxačního pobytu pro jeho účastníky (management, zaměstnance podniků apod.)
[celý text] [Karlova Studánka, zveřejněno 07.09.2005]
Německé jméno Osoblahy zní Hotzenplotz. Děti na celém světě milují knižní i fimové pohádky o loupežníku Hotzenplotzovi, kterého podle Osoblahy pokřtil spisovatel Otfried Preussler. U nás je Hotzenplotz neznámý, ale někteří nadšenci už přemýšlí, jak nalákat turisty na Osoblažsko tím, že ho prohlásí k ...
[celý text] [Osoblažsko, zveřejněno 04.09.2005]
Německé jméno Osoblahy zní Hotzenplotz. Děti na celém světě znají knížku i filmové pohádky o loupežníku Hotzenplotzovi, kterého podle Osoblahy pokřtil spisovatel Otfried Preussler. U nás je Hotzenplotz téměř neznámý, protože v češtině jeho příběhy nikdy nebyly vydány, ale v posledních létech se z ...
[celý text] [Osoblažsko, zveřejněno 03.09.2005]
Máte-li zájem projet se parníkem, máte možnost. Z Nové pláně odplouvá v pracovní dny od 9,00 do 18,00 hod.I.BRUNTÁLSKÁ PAROPLAVEBNÍ. Je možnost si jízdu i objednat na tel. čísle 607 504 027. Na jeden výlet se do parníku vleze 12 lidí. Přejeme příjemnou plavbu.
[celý text] [Nová Pláň, zveřejněno 01.09.2005]
Pro děti z Rusína, Matějovic a Hrozové, které se zúčastnily prázdninové soutěže o historii svých obcí, uspořádalo občanské sdružení Královský stolec slavnostní vyhodnocení.
[celý text] [Hrozová, zveřejněno 20.08.2005]
Po určitých počátečních problémech, kdy zvláště počasí nepřálo jízdě historického vlaku s otevřenými vagóny, je o letních prázdninách slušný zájem o jízdu historickým vlakem po úzkorozchodné trati z Třemešné do Osoblahy. I z tohoto důvodu chtějí v budoucnu provozovatelé parního vláčku 1.parní úzkoro ...
Mistroství světa v rychlém a správném psaní proběhlo koncem července ve Vídní. V reprezentačním týmu české republiky byla také žákyně Základní školy v Městě Albrechticích Iveta Kolarovčeková a absolvent této školy Jan Košulič.
[celý text] [Město Albrechtice, zveřejněno 16.08.2005]
Na zámku v Linhartovech, který se od konce května funguje jako další významné kulturní centrum na Krnovsku, probíhají rozsáhlejší stavební úpravy.
[celý text] [Linhartovy, zveřejněno 16.08.2005]
Snoubenci z Krnovska, kteří touží po romantické svatbě na zámku, až dosud museli cestovat do Hradce nad Moravicí nebo do Bruntálu. Nyní se svatebním obřadům otevřel také zámek v Linhartovech.
[celý text] [Linhartovy, zveřejněno 16.08.2005]
Limitovaná série známek a dva profesionálně zpracované pohledy, které byly vydány a vytištěny s motivem linhartovského zámku, se dají již zakoupit na albrechticku.
Renesanční zámek ve Slezských Rudolticích byl pro veřejnost celá desetiletí uzavřen a teprve loni se ho při různých příležitostech podařilo zpřístupnit. Letos od 4.června budou konečně na zámku zavedeny pravidelné víkendové prohlídky.
[celý text] [Slezské Rudoltice, zveřejněno 01.06.2005]
Na obnovení stromové aleje z Města Albrechtic směrem na Pelhřimovy a Hrozovou se podařilo členům sdružení Královského stolce získat přísně účelovou dotaci ve výši okolo čtvrt milionu korun. Užitečný nápad by se tak mohl realizovat do konce letošního roku. Záměr musí ještě schválit ministerstvo život ...
[celý text] [Rusín, zveřejněno 25.05.2005]
Zámek ve Slezských Rudolticích, který postavili Fulštejnové před rokem 1570, má bohatou a zajímavou historii. Také letos bude otevřený návštěvníkům.
[celý text] [Slezské Rudoltice, zveřejněno 13.04.2005]
Po neúspěšném pokusu postavit v centru Krnova prodejnu nadnárodního řetězce Kaufland přicházejí stavební firmy s projektem dalšího supermarketu v Krnově.
[celý text] [Mikroregion SLEZSKÁ HARTA, zveřejněno 24.03.2005]
Ve stylu obludného zahradního domku je projektován Hobby Market, který má vzniknout na Revoluční ulici v Krnově.
V polské Toruni proběhl čtrnáctý ročník Mezinárodního bienále dětské a mládežnické grafiky. Ve věkové kategorii pět až osm let vyhlásila porota jako vítěznou práci čtyřbarevný linoryt na téma ptáci Petra Kučery z Města Albrechtic.
Obci Městu Albrechtice se podařilo získat a opravit linhartovský zámek, který lidem po celá desetiletí nepřístupný. Na Albrechticku se zformovala skupina nadšenců, která usiluje o to, aby se zámek stal centrem kulturního dění a měl návštěvníkům co nabídnout.
[celý text] [Linhartovy, zveřejněno 05.03.2005]
Město Krnov nechalo zpracovat sociologický průzkum potřeb obyvatel mikroregionu Krnovsko. Průzkum se týká oblastí: přeshraniční spolupráce, cestovní ruch, sportovní a kulturní vyžití, dopravní obslužnost, spokojenost občanů, občanská vybavenost a bezpečnost. Projekt podpořila Evropská unie v r ...
[celý text] [Krnov, zveřejněno 11.02.2005]
http://www.teologie.cz/sociologicky_pruzkum.htm
[celý text] [Krnov, zveřejněno 11.02.2005]
Ves s půdorysem blížícím se krátké lenní lánové vsi podél potoka Trója a cesty se v pramenech poprvé připomíná roku 1308, dále kolem roku 1317 a pak průběžně do nejnovější doby.
Středa 29.12.2004 nebude na odboru dopravy a silničního hospodářství (ODSH) Městského úřadu v Bruntále úředním dnem. V tento den budou přepážky na registru řidičů a vozidel uzavřeny z důvodu převodu těchto agend pro obce Moravský Beroun, Norberčany na Městský úřad ODSH Šternberk v souvislosti se z ...
[celý text] [Bruntál, zveřejněno 17.12.2004]
Město Bruntál je již oficiálně členem svazku obcí Mikroregionu Slezská Harta.Rada města vzala na své první listopadové schůzi na vědomí zprávu o vstupu Bruntálu do tohoto dobrovolného svazku obcí, bruntálské zastupitelstvo schválilo vstup již dříve. Sídlem mikroregionu Slezská Harta je členské měs ...
[celý text] [Bruntál, zveřejněno 13.12.2004]
Stavebně-technický stav majetku Města Bruntálu je název dokumentu, který nechala vypracovat rada města jako podklad pro další využití a péči o nemovitosti ve vlastnictví města.
[celý text] [Bruntál, zveřejněno 24.11.2004]
Ve dnech 22. 26. 9. se v Krnově uskuteční již III. ročník Krnovských hudebních slavností.
[celý text] [Krnov, zveřejněno 26.08.2004]
V sobotu 3. července se v Krnově uskutečnil další ročník tradičních Slezských her, při kterých si účastníci z některých měst a obcí ČR a Polska změřili síly v několika sportovních disciplínách, například ve volejbalu, tenisu, kopané nebo kuželkách.
[celý text] [Krnov, zveřejněno 04.07.2004]
Součásti tábořiště je i přírodní rybník.
[celý text] [Karlov pod Pradědem, zveřejněno 30.06.2004]
Státní léčebné lázně Karlova Studánka
Zveme širokou veřejnost k návštěvě Kulturního léta v krnovské synagoze v první polovině července, letošní první ročník festivalu je zaměřený na židovskou kulturu. V dalších letech chceme pozvat také umělce prezentující kulturu dalších menšin (sudetoněmecká, romská, polská, řecká, děti s kombinovaným ...
[celý text] [Krnov, zveřejněno 28.06.2004]
Město Horní Benešov
[celý text] [Městský úřad Horní Benešov, zveřejněno 24.06.2004]
V sobotu 29. 5. 2004 se za krásného a slunečného počasí uskutečnil Dětský den na krnovském letišti.
[celý text] [Krnov, zveřejněno 01.06.2004]
Kostel sv. Martina v Bohušově byl založen záhy po roce 1255. Byl postaven v rozměrech základů v nichž se dochoval dodnes. Kromě kultovní funkce plní i funkci pohřebiště pánů z Fulštejna. Jako ostatní kultovní stavby prošel řadou úprav. Někdy po roce 1486 byl trámový strop v presbytáři nahrazen kamen ...
[celý text] [Bohušov, zveřejněno 18.04.2004]
Státní léčebné lázně Karlova Studánka
Zámecký park v Linhartovech patří bezesporu k nejstarším nejen v kraji, ale v celém Slezsku.
Z kroniky Linhartovského kostela
[celý text] [Heřman Menzel, zveřejněno 29.10.2003]
Hora Praděd je obestřena kouzlem četných pověstí. Má tam svou říši mocný horský duch Praděd, který se zjevuje lidem v podobě velebného obra s dlouhými bílými vousy. Dobré lidi odměňuje a zlé podle prohřešku trestá. Jeho poddaní, lesní víly a skalní šotkové mu musí bedlivě střežit jeho poklady, které ...
[celý text] [Heřman Menzel, zveřejněno 13.10.2003]
Pod majestátnou horou Praděd vyvěrají četné prameny, které se níže slévají v zurčící potůčky a ty zase pod horou v divokou řeku pospíchající nádhernou jesenickou přirodou. Na východ do poklidné nížiny. Tam již ztiší svůj tok a svoji životodárnou sílu nabízí každému, kdo ji ke svému životu nutně potř ...
[celý text] [Heřman Menzel, zveřejněno 13.10.2003]
V malé osadě Ptáčník (Vogelsang) v překrásném údolí Zlaté Opavice, žil se svou milovanou ženou, spokojený životem, muž neobyčejné sily jménem Jan.
[celý text] [Heřman Menzel, zveřejněno 13.10.2003]
Z arboreta Linhartovy u Krnova.
[celý text] [Heřman Menzel, zveřejněno 05.10.2003]
všem obyvatelům, podnikatelům, přátelům, příznivcům a úřadům v Zemi děda Praděda i mimo:
Strategie tří I - identita, iniciativa, inovace
[celý text] [Sdružení Země děda Praděda, zveřejněno 28.10.2001]
29. 08. 2000 - MF Dnes Autor: Ivo Dokoupil
[celý text] [Heřman Menzel, zveřejněno 29.08.2000]
12. 08. 1999 MF Dnes Autor: Ivana Lesková
[celý text] [Heřman Menzel, zveřejněno 12.08.1999]

Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA