PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ BESKYDY a VALAŠSKO - turistický subregion POODŘÍ - turistická oblast TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO - turistická oblast OSTRAVSKO - turistická oblast OPAVSKÉ SLEZSKO - turistická oblast JESENÍKY - turistická oblast HLAVNÍ STRANA Okres Bruntál (region NUTS 4) Okres Karviná (region NUTS 4) Okres Ostrava (region NUTS 4) Okres Frýdek-Místek (region NUTS 4) Okres Nový Jičin (region NUTS 4) Okres Opava (region NUTS 4) Okres Bruntál (region NUTS 4) CZECH REPUBLIC REGION POODŘÍ REGION SLEZSKÁ HARTA ODERSKO BESKYDY-VALAŠSKO DESTINAČNÍ MANAGEMENT MORAVSKOSLEZSKÝ
Pondělí 14.10.2024
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Moravskoslezský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Moravskoslezsky kraj
Moravskoslezská nej
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Destinační management MSK
Klastr cestovního ruchu
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Turistika a volný čas
  Informační služby
Kultura a zábava
Hrady a zámky
Památky a architektura
Sport a relaxace
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Zimní sporty
Klub českých turistů
Sdružení a spolky
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
  KLACR.cz, Moravskoslezský klastr cestovního ruchu

Souznění 2018 - další reportáže

Souznění - mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel
Sobota 15. 12. 2018 – Kozlovice
Stále stejně, a přece jinak. I tak můžeme ve zkratce okomentovat třetí festivalový den Souznění, který sice vychází z osvědčeného modelu, přesto vždy nabídne něco navíc. Něco, co je natolik inspirující a lákavé, že přivábí do malebných Kozlovic v Beskydech nejen místní, ale i řadu obyvatel z okolních měst. Ti všichni totiž vědí, že sváteční atmosféra, jež během celého dne na různých místech v této obci panuje, je zcela jedinečná a nezapomenutelná. Což se týká jak dopoledního, tak odpoledního programu.
Jak už bývá dobrým zvykem, lákadel bylo více než jen ta hudební. Návštěvníci totiž mohli například ochutnat také speciality domácí a zahraničí kuchyně. Velké fronty se tvořily třeba u stánku, kde své dobroty připravovali zástupci folklorního souboru HEĽPAN.
„Naše specialita se nazývá gráple a k jejich výrobě používáme polohrubou mouku, zkyslé mléko, sodu, máslo, práškový cukr a trochu citronu. To vše se smíchá, a pak se to smaží na oleji a následně posype cukrem a vanilkou,“ popsala Maria Vilimová s tím, že dále v jejich menu figurovaly trhané halušky.

Nutno zdůraznit, že folklorní soubor HEĽPAN zaujal i hudební produkcí. Ostatně ne náhodou byl Horehronský vícehlasý zpěv zapsán na Reprezentativní seznam UNESCO nemateriálního kulturního dědictví Slovenska.
„Cítíme se tu výborně, líbí se nám, že jsou si tu všichni blízcí. Atmosféra je vynikající,“ podotkla za soubor Maria Kemková. „A když to všechno dáme dohromady, tak zjistíme, že tento festival spojuje to, co politici rozdělili,“ doplnil ji Jan Janko.

Své umění prokazovali také lidoví řemeslníci. Proud kreativity tryskal opravdu různými směry, a tak ke koupi byly například ručně vyrobené šperky, ratanové košíky či háčkované dečky. Navíc někteří z tvůrců své výrobky na místě přímo vytvářeli nebo alespoň dolaďovali.
Velkou festivalovou premiéru si odbyla cimbálová muzika OHNICA, jež zpracovává a interpretuje převážně písňový a taneční repertoár z uherskohradišťského Dolňácka. Zazněly však rovněž adventní skladby ze starých kancionálů.
„Absolvovali jsme totiž zatím jen dva vánoční či adventní festivaly, jeden v Polsku a druhý na Slovensku. V Česku tak máme premiéru,“ vysvětlil za cimbálovou muziku OHNICA Jan Káčer a doplnil: „Je tady příjemně, přijde mi, že návštěvníci jsou jako jedna velká rodina. Myslím si, že si lidé přijdou na své ve všech ohledech, ať už díky dobré muzice, ale také dobrému jídlu a pití.“

Folklorní skupina POHRONCI naopak nechala nahlédnout do folklorních zvyků ze slovenského regionu Pohroní, přičemž její prezentace, v níž nechybělo ani mluvené slovo, se opírala o fujary, heligonku, gajdy a píšťaly.
„Jsme rádi, že jsme se dostali na tento festival. Dneska bylo vše vynikající a byla tu dobrá atmosféra,“ sdělila své dojmy Veronika Bodnáriková, zpěvačka z této folklorní skupiny.
Naprosto odlišný šálek hudební kávy pak servíroval čínský soubor School of Music Shanghai University, jehož tvorba má nejblíže k poetické etnické hudbě. Šestice sympatických dívek se soustředila výhradně na instrumentální písně a umožnila příchozím ochutnat lyrické skladby o lásce či přírodě, ale zaujala také působivou verzí známé lidové písně „Ach synku, synku“.

Výrazným písmem se do festivalového dění zapsal i charismatický zpěvák JOŽKA ČERNÝ, který vystoupil společně s cimbálovou muzikou GRACIA v kostele sv. Michaela a sv. Barbory. A splnil to, co dopředu avizoval. S naprostou suverenitou zazpíval řadu moravských lidových písní, čímž potěšil své příznivce v zaplněném kostele.
O další pestré pěvecké a hudební příspěvky se postarali tito vystupující: VALAŠSKÝ VOJVODA, DECHOVÁ HUDBA KOZLOVICE, PĚVECKÝ SBOR ZŠ KOZLOVICE, dětský folklorní soubor VALÁŠEK, SPV KOZLOVICE, klavírní a klávesová škola Lenky Lepíkové a sbor CANTAMUS.
Navíc v kamenné pivnici Valašského pivovaru vyhrávala cimbálová muzika KONOPJAN. A jako obvykle v muzeu Obecné školy, jež se nachází v areálu Fojtství, probíhal den otevřených dveří. Mnozí senioři tak této možnosti využili k tomu, že svým vnukům ukázali a vysvětlili, za jakých podmínek probíhala výuka v minulosti. I to bylo přínosné a obohacující.

Celý den plynul tak nějak přirozeně a zcela uvolněně. A když zazněla závěrečná píseň večera, mnozí ani nevěřili, že už je konec a že celý program už uběhl. Opět se tak díky Souznění potvrdilo, že není nutné lpět na čase a že jsou důležitější věci a hodnoty.
Neděle 16. 12. 2018 – Frenštát pod Radhoštěm, Ostrava
O tom, že festival Souznění je důležitou součástí kulturně-společenského života nejen v Moravskoslezském kraji, svědčí fakt, že se závěrečného dne zúčastnil také Lukáš Curylo, první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje. Přítomní však byli rovněž místostarostové Frenštátu pod Radhoštěm Jiří Unruh a Pavel Mička.
„Jsem nesmírně rád, že Moravskoslezský kraj je generálním partnerem této krásné akce, protože připomínat si historii a kulturu je asi to nejdůležitější, co každý národ potřebuje,“ řekl Lukáš Curylo.
Každopádně bohatý program ve frenštátském domě kultury nabídl pestré hudební menu, kterému vévodila vokální formace Skety. Ta hned od úvodní skladby si zcela přirozeně přitáhla publikum na svou stranu, protože třaskavým vokálním songům této party se odolat zkrátka nedalo. Nicméně příchozí podléhali rádi. A to zejména díky tomu, že si uvědomovali, co všechno lze dokázat hlasem. Pro Skety však hlasové limity neexistují. Tohle kouzlení vynikalo jednak při sólových výkonech jednotlivých členů, tak při společných vokálech.
Zaujala ovšem i určitá teatrálnost, jež dokázala vystoupení odlehčit, a tak ani nepřekvapilo, že se v songu „Dejbuch“ vycházející z písně „Dej bůh štěstí“ objevila vkusná rapová vložka. I ta patří do repertoáru této pražské šestice
„To, co působilo na nás z publika, bylo báječné. Jsem moc rád, že nás návštěvníci této převážně folklorní akce přijali a vzali za své. Jsem z toho nadšený,“ řekl za Skety Petr Wajsar.

Vokální ekvilibristika tohoto souboru se ovšem projevila také při závěrečném hudebním příspěvku letošního Souznění. Koledu „Pásli ovce Valaši“ si přitom se Sketami zahrál a zapíval soubor Valašský vojvoda a bylo to naprosto důstojné vyvrcholení dvacátého ročníku mezinárodního festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel.

Valašský Vojvoda však přispěl také skladbami z vlastního repertoáru, přičemž přítomní si hudebně pochutnali na jejich písních „Jozef, muj kochany, Jozef“ a svátečně laděné „Vánoční rondo“. Ředitel festivalu Zdeněk Tofel při té příležitosti zároveň zmínil, že vyšla reedice CD Valašského Vojvody s názvem „Koleda je ve Vánoce“.
Během Galakoncertu, který moderovala půvabná Anna Bangoura, byl rovněž udělen titul Mistr tradiční rukodělné výroby Moravskoslezského kraje. Tímto prestižním titulem se tak nyní mohou pyšnit: Štefan Kanaloš (obor dřevo – zpracování dlabáním), František Raška (obor textil – zpracování textilního odpadu) a Milada Pohanková (obor tradiční poživatina – pečení hnětek).

Ruční mistrovskou hru ovšem předvedl také čínský soubor School of Music Shanghai University, jehož procítěná tvorba má nejblíže k etnické hudbě. Šestice pohledných dívek spoléhá jen na své instrumentální výkony, nicméně v tomto případě slova nebyla důležitá. Mluvila hudba. A byla to naprosto unikátní a tak nějak očišťující řeč.
Naléhavost jejich skladeb je zvýrazněna tím, že asijské muzikantky hrají na tradiční hudební nástroje, jako například erhu (dvoustrunné čínské housle, jež se drží vertikálně), bambusovou flétnu, pipu (strunný nástroj podobný loutně) nebo guzheng (známý také jako čínská citera). Sympatické hudebnice zaujaly publikum natolik, že musely přidávat.
„Všechno v rámci této akce bylo moc dobré, od jídla, pití až po celou atmosféru festivalu. Byli jsme už na vícero akcí v České republice, ale tahle je naprosto jedinečná. Jsme moc spokojení,“ řekla krátce po vystoupení Shen Beiyi, hrající na liuqin, loutnu a třístrunnou kytaru
Festival Souznění se výrazně činí také v charitativní oblasti, a proto během čtyř dnů probíhala ve spolupráci s Charitou Frenštát pod Radhoštěm sbírka, v rámci které festivaloví návštěvníci přispěli částkou 30 800 korun. Navíc finanční dary, a to dvakrát po 10 000 Kč, věnovala firma Ferrit ze Starého Města. Vybrané peníze poputují Kateřině Janečkové (na pořízení odlehčeného mechanického vozíčku) a Jiřímu Videckému (na pořízení speciální didaktické pomůcky – naslouchadla).
Dále během Galakoncertu vystoupili Johnny Kay, Věžní hudba, do folklorních luhů a hájů slovenského Horehroní přítomné pozval folklorní soubor Heľpan, cimbálová muzika Ohnica zase připomněla písňový a taneční repertoár z uherskohradišťského Dolňácka a folklorní skupina Pohronci nechala nahlédnout do folklorních krás slovenského Pohroní, přičemž důraz kladla na neopakovatelný zvuk fujary.
Zároveň se všichni uvedení, včetně zmíněného čínského souboru a valašského souboru písní a tanců Sedmikvítek, komorního sboru Nyklband a Sboreček při ZŠ Trojanovice, představili už během odpoledního Setkání s lidovými tvůrci a uměleckými řemesly, jež potěšilo každého, komu srdce tluče v rytmu kreativity. Zakoupit tak bylo možné slaměné ozdoby, šité vánoční dekorace, oděvní doplňky ze dřeva a kůže a další zajímavé artefakty.
„Na Souznění chodím už čtvrtým rokem. Všímám si, že lidé jsou rádi, když vidí mé výrobky a těší je, že se ještě někdo tomuto odvětví věnuje. Já jsem spokojený,“ sdělil Pavel Orlík, který nabízel nádherné vyřezávané betlémy.

Naprostou samozřejmostí pak bylo, že milovníky dobrého jídla a pití potěšilo, že v nabídce figurovaly kozí sýry z ekofarmy, domácí marmelády, kvalitní moravské víno, sladké bramborové šišky nebo halušky se slaninou z Horehroní.
Důležité je také zmínit, že nedělní program Souznění začal už dopoledne v kostele Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách, kde proběhla svatá mše, jejíž součástí byl doprovodný zpěv pěveckého sboru Cantamus pod vedením sbormistra Jiřího Tesarčíka. Cantamus navíc ihned po mši představil třicetiminutové koncertní pásmo sváteční sborové tvorby.

Petr Bidzinski
mediální zastoupení festivalu Souznění
t. 732 829 823
Petr.Bidzinski@seznam.cz

Tofel Zdeněk
zdenek.tofel@rozhlas.cz

Zveřejněno 22.12.2018 v 08:52 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA